Wanna Cry Virüsü Nedir? Wanna Cry Vürüsünden Korunma Yolları

Ülkemizde ve diğer 150 ülkede aktif olarak yürütülen siber saldırılarda şuana kadar 200 binden fazla kişi mağdur oldu. Ülkemizin en az etkilenen ülkelerden olduğu söylenirken, Wanna Cry virüsünden nasıl korunuruz?

 Wanna Cry Virüsü Nedir? Wanna Cry Vürüsünden Korunma Yolları
 Wanna Cry Virüsü Nedir? Wanna Cry Vürüsünden Korunma Yolları

Açık kodları yaklaşık 2 ay önce piyasaya gönderilen Wanna Cry virüsü 2 ay sonra aktif edildi. Yaklaşık 150 ülkeden 200 binden fazla kişiye bulaşan virüs fidye virüsüdür. Fidye virüsünün çalışma prensibi ise siz virüsün olduğu dosyayı tıkladığınızda bilgisayarınız kilitleniyor ve sizden en az 300 dolar ödemeniz karşılığında bir kod vereceklerini ve bu kodla bilgisayarınız tekrar eski haline geleceğini, diğer türlü bütün bilgilerinizin silineceğini söylüyor.

Uzmanlara göre virüs kapan bilgisayar sahipleri fidye ödememesi gerekiyor. Eğer öderlerse hackerlar bu işi devam ettireceği söylenirken, diğer taraftan da virüs kodları çözülürse kimse fidye ödemeden kurtulabilecekler.

WANNA CRY VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI

Wanna Cry virüsünden kurtulmak için;

Bilgisayarınızda mutlaka bir virüs programı bulunmalıdır.

Bilgisayarınız sürekli yeni gelen güncellemeler yapılmış halde olmalıdır. Çünkü Microsoft virüs ile alakalı güncellemeler yayınlıyor.

Gelen her maili tıklamamak gerekiyor. Eğer sizin geleceğini bildiğiniz bir mailse açmanız değilse silmeniz gerekiyor.

Uzmanların açıklamasına göre Microsoft çözüm buldukça, virüs sahipleri virüsü güncelliyor ve tekrar tehlikeli hale getiriyor. Son bir müdahale 22 yaşındaki bir kişiden geldi ve virüste açık bularak kısmi olarak engellemeyi başardı. Önümüzdeki günlerde virüsün akıbeti belli olacaktır.

wanna cry virüsünden korunma yolları wanna cry virüsü wanna cry fidye virüsü wanna cry korunma yolları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek