Vikipedia Sitesine Erişim Engeli

İnternetin en büyük online ansiklopedisi olan vikipediaya Türkiye’den giriş engellendi. Sebebi ise PKK ile aynı kefede tutmak.

Vikipedia Sitesine Erişim Engeli
Vikipedia Sitesine Erişim Engeli

Eskiden herkesin evinde dev ansiklopediler bulunurken, internetin gelişmesi sebebiyle bir çok sanal ansiklopedi siteleri açılmıştı. Yıllardır internet ortamında hizmet veren vikipedia internet ansiklopedisi, bazı yazılarında terör örgütleri ile Türkiye’nin aynı kefeye koyulduğu yazılardan dolayı Türkiye’de erişime engellendi.

Vikipedia yetkililerine yazılan mesajlara cevap vermeyen yetkililerden dolayı vikipediaya erişim engeli gelmesi kararı alındı. Hükümet yetkilileri bu yazıların kaldırılmasından sonra internet ansiklopedisine erişimin tekrar aktif edileceğini duyurdu.

VİKİPEDİA ANSİKLOPEDİSİNİ KİM DOLDURUYOR?

Vikipedia internet ansiklopedisi, dünyadaki herkesin üye olarak doldurabileceği bir site. Eksik veya yanlış görülen bilgiler tekrar düzeltilebiliyor. Bunu bilen kişiler yanlış doldurmamak için aldığı kaynakları belirtmek zorundalar.

Dünyada bir çok professor ve akademik personel, hem kendi bilgilerini tazeleme, hem de insanlara bilgilerini paylaşma amacıyla vikipediayı dolduruyorlar.

Her dilde bilgiye sahip olan vikipedia, özellikle İngilizce dünya dili olduğu için İngilizce dilinde her konu dolu. Bununla birlikte dünyada vikipediaya önem veren her ülkenin vikipedia konuları çok uzun bilgilerle dolu. Ama ülkemizde vikipedia doluluğu bir hayli az.

BTK vikipediadaki bazı bilgilerin yanlış ve Türkiye’yi küçük düşürücü olduğu mesaj yoluyla Vikipedia yetkililerine bildirildi. Yetkililer bu konuda yavaş kalması sebebiyle vikipediaya geçici olarak erişim engellendi. Vikipedia bu yazıları silene kadar vikipediaya erişim engeli devam edeceği bildirildi. 

vikipedia vikipedia ansiklopedi vikipedia internet ansiklopedisi vikipediaya erişim engeli vikipedia yasağı btk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spotify, Yeni Arayüz Modunu Test Ediyor
Spotify, Yeni Arayüz Modunu Test Ediyor
Facebook,
Facebook, "Yahudi Soykırımı" Kararını Açıkladı