Tablet Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Tablet satın alırken dikkat edilmesi gereken kıstaslar mevcut. İşte adım adım bir tablet satın alırken dikkat etmesi gerekenler...

Tablet Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler
Tablet Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler Hilal Mert

Akıllı cihazlar hayatın vazgeçilmezi oldu! Bilgisayarın yerini almaya aday olan tablet satın alırken dikkat edilmesi gereken kıstaslar da mevcut.

1. İşletim Sistemi

Tabletlerin kullandığı 3 farklı işletim sistemi var; Android, iOS ve Windows. Tavsiye: Android. Uygulama çeşitliliği, uygulamaların çok büyük bölümünün ücretsiz olması, öte yandan ücretli uygulamaların da ücretsiz alternatiflerinin bulunması, Android platformunu avantajlı yapıyor.

2. Hangi Sürüm?

Android işletim sisteminin hangi sürümü tercih edilmeli? derseniz tavsiye: eski sürümlerine sahip tabletler artık güncelleme almıyor ve bu nedenle güvenlik açıkları oluşturabiliyorlar. Android 7 işletim sistemine sahip bir tablet seçmek avantajlı. Zira Android 7 işletim sistemine sahip olan tablet Android 8 güncellemesini de alacaktır.

3. Ekran Boyutu

Kullanım alışkanlıklarına ve tabletin taşınabilirliğine göre ekran boyutu önemli bir kıstas. Akıllı telefonlarda ortalama 5 inç ve üzeri ekran boyutları tercih edildiğine göre, tablet için 10 inç ve üzeri modellere göz atmak daha doğru olacak. 10 inç boyutundaki tabletler, hem iş hem de eğlence noktasında en doğru seçenek.

4. İncelik ve Hafiflik

10 inç boyutundaki bir tabletin alın ve ağır modeller olduğu gibi, hafif ve ince modelleri de var. Tavsiye: hafif ve ince modeller. Tabletin en fazla 500 – 600 gram ağırlığında olması makbuldür.

5. RAM Kapasitesi ve İşlemci

Tabletin en az 4 çekirdekli yapıda olmasına ve RAM kapasitesinin de en az 2 GB olması önemli.

6. Hafıza

En az 16 GB’lı hafızalı modelleri tercih etmek makbül. Çoğu tabletin hafızası microSD kart takarak arttırabilir. Bunların bazıları yalnızca 32 GB ve 64 GB’a kadar destek veriyor. Satın alacağınız tabletin en az 128 GB’a kadar microSD kart desteği sağlaması makbül.

7. Ebeveyn Modu

Bir tabletin satın alım aşamasında en çok dikkat etmesi gereken konu ebeveyn modunun bulunup bulunmadığıdır. Ebeveyn Modu tableti çocuk kullanırken, ailenin belirlediği sınırlarda kullanım sağlıyor. Tablette ebeveyn modu olup olmadığına dikkat edilmeli.

8. Tasarım

Tabletin ince ve hafif olması kadar, tasarımıyla da şık olması da önemlidir. Tableti elinizde tutarken verdiği his ve ona baktığınızda sizi memnun etmesi bizce önemli bir kıstas.

9. Şarj

Sürekli şarj etmek veya kabloya bağlı kullanmak can sıkıcı olabiliyor bu yüzden büyük bataryalı modelleri tercih etmek makbül. 10 inçlik bir tablette 7000 mAh kapasitesinde bir batarya ideal. Böylesi bir tablette, 20 saate kadar pil süresi elde edebilirsiniz.

10. Kamera

hem ön hem arka tarafta kamera bulunduran modeller seçilmeli çünkü hangi kamerayla fotoğraf çekmek isteyeceğinizi önceden bilemezsiniz. Ön kamera ile görüntülü görüşmelerden de faydalanabiliyorsunuz.

 

Tablet kıstas kriter ekran boyutu işletim sistemi İncelik hafiflik RAM Kapasitesi işlemci Hafıza Ebeveyn modu tasarım Şarj Kamera Android iOS Windows
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş