'Stresle Tatlanan' Domates Geliştirdiler

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü aromayı artırıcı kimyasallar salgılayan, tat ve aromasını geliştiren, tuza dayanıklı domates geliştirdi

'Stresle Tatlanan' Domates Geliştirdiler
'Stresle Tatlanan' Domates Geliştirdiler Hilal Mert

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü kabusu fırsata çevirdi ve stresi gördüğünde kendini korumak için aromayı artırıcı kimyasallar salgılayan, tat ve aromasını geliştiren, tuza dayanıklı domates geliştirdi.

Tarım ürünlerinde daha yüksek verime sahip, hastalıklara dayanıklı türlerin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında domates için TÜBİTAK desteğiyle proje yürütüldü. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi tarafından yürütülen projede son yıllarda fazla sulama ve gübrelemeden dolayı toprakta artan tuzluluğa karşı dayanıklı domates çeşidi geliştirmek hedeflendi.

Çalışmalar kapsamında Peru'da tuza ve kuraklığa dayanıklı yabani bir domates türünü incelendi. Bu türde tuza ve kuraklığa dayanıklılığı sağlayan geni tespit eden ekip hali hazırda kullanılan kültür domatesiyle melezleme yaparak yeni bir tür ortaya koymayı başardı. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar sonucunda hem tuza hem de kuraklığa dayanaklı domates türünün veriminin de diğer türlere göre yaklaşık yüzde 50 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Çalışmalarda yer alan öğretim görevlisinden alınan bilgiye göre; Bu geliştirilen çeşit, stresi gördüğünde kendini korumak için aromayı artırıcı kimyasallar salgılıyor. Bir taraftan tuza dayanıklı olurken bir taraftan da tat ve aromasını geliştiriyor. Standart çeşitler dönümde 12 ton verirken bu çeşitle 17 ton domates hasat edilebilir. Çiftçiler bu tohuma yaklaşık 3 yıl sonra kavuşacak. Ürünün tescil edilmesi ve bunu satın alacak bir tohum firmasının olması gerekiyor. Bunun Türk tarımına çok ciddi katkı sağlayacağını ve domates yetiştirme alanlarını artıracağını düşünülüyor.

Stres Domates İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hasat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor