Sosyal Medyada Güvende Kalmanın 7 Yolu

Sosyal Medyada Güvende Kalmanın 7 Yolu
Sosyal Medyada Güvende Kalmanın 7 Yolu Hilal Mert

Yaz aylarında sosyal medya kullanımı tatil dönemi olması nedeniyle oldukça aktif! Sosyal medyada yaz aylarında özellikle kişisel paylaşımlar artış gösteriyor. Peki sosyal medya kullanırken ve anlık mesajlaşma yaparken nasıl güvende kalırız? İşte cevabı...

  1. İşletim sistemi, özellikle de tarayıcıları ve uygulamaları güncelleyin. Güncelleme en öncelikli güvenlik önlemlerinden biridir.
  2. Şifrelerinizi uzun tutun, tekrar kullanmayın ve onları oluştururken, özel semboller ve sayıların yanı sıra büyük ve küçük harfli karakterler kullanın.
  3. Yeni bir profil oluştururken gizlilik ayarlarınızı kontrol etmek ve ayarlamak olmalıdır. Gönderilerinizin yalnızca en yakın arkadaşlarınız ya da yönlendirdiğiniz grup tarafından görülebildiğini mutlaka kontrol edin. Ayarlarınızı belirli aralıklarla gözden geçirin.
  4. Tüm ayarlarınızı olabildiğince gizli tutsanız bile, yanlış kişilere güveniyorsanız profilinizin veya mesajlarınızın ekran görüntüleri çevrimiçi duruma gelebilir. Bu yüzden bir şey paylaşmadan veya yazmadan önce iki kez düşünün; resim, fikir, mesaj veya video olsa bile! Çünkü bir kez bir şey paylaşılmış olduğunda, bir daha geri alınamaz!
  5. “Bir şey doğru olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen doğru değildir.” kuralı hep aklınızda olsun! Eğer birisi size doğum tarihi ya da kimlik numarası gibi hassas bilgileriniz karşılığında yeni bir araba, bilgisayar ya da akıllı telefon sunuyorsa, bu kesinlikle bir tuzaktır. Yapılan teklifin gerçekliğini doğrulamaya çalışın. 
  6. İyi görünümlü ve daha önce tanışmadığınız biri size mesaj yollarsa sosyal medyadan çok dikkatli olun! Güvenli tarafta kalmak için, kimlerin sizinle iletişim kurabileceğini sınırlayın ve mümkünse bireysel olarak tanıdığınız kişilerle etkileşimde bulunun. Çünkü Siber alan, kötü amaçlı aktörlere hem anonimlik hem de kamuflaj imkanı sunarak kurbanların normalde kabul etmeyecekleri eylemlerde bulunmalarını sağlar.
sosyal medya Siber alan kötü amaçlı profil güvenlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor