Samsung, Yüz Tanıma Sistemi Geliştiriyor

Samsung, Apple, iPhone X ile Face ID ve 3D görüntüleri algılayabilen tamamen yeni özel TrueDepth kamera sistemine rakip olmak istiyor. İşte detaylar...

Samsung, Yüz Tanıma Sistemi Geliştiriyor
Samsung, Yüz Tanıma Sistemi Geliştiriyor Hilal Mert

Güney Kore merkezli Samsung, ABD merkezli teknoloji devi Apple'a yüz tanıma alanında da rakip olmak istiyor! Apple, iPhone X ile Face ID ve 3D görüntüleri algılayabilen tamamen yeni özel TrueDepth kamera sistemini tanıttı. Samsung'un 3D duyarlı bir kamera üzerinde çalıştığını ve 2019'un başlarında Galaxy S10 akıllı telefonunda bunu kullanacağı söyleniyor.

Samsung, Apple'ın kendi Iris tarama yazılımlarından daha üstün olan TrueDepth özelliğini ilk başta önemsememiş olsa da, bu yılın ikinci çeyreğinde yüz tanıma için 3D içeren bir patent başvurusunda bulundu. Samsung'un böyle bir akıllı telefon özelliği üzerinde çalıştığı söylentisi de Apple'ın Face ID'sinin önündeki bu patentin varlığıyla kesinlikle teknolojik olarak destekleniyor. Böylece Samsung, Apple'ın Face ID'sini piyasaya sürse bile teknik olarak kopyalamadığını iddia edebilecek.

Samsung tarafından alınan patent, yakın kızılötesi (NIR) ışık kaynağı içeren bir mobil cihaz için biyometrik kamera sistemini kapsıyor. Biyometrik kamera mekanizma hareket bulanıklığı gibi unsurları da filtreleyebiliyor. Biyometrik kameraların isteğe bağlı olarak yakınlık algılama, gece görüş kamerası, 3D uçuş süresi sensörü, göz pozisyonu, bakış izleme kamerası ve 3D algılama için yapılandırılmış ışık gibi fonksiyonları yerine getirebileceği tahminler arasında.

Alınan bilgiye göre; Kullanıcıya bakan ön kamerayla birlikte sistem, sol ve sağ gözün görüntülenip görüntülenmeyeceğini otomatik olarak belirleyebilir.Teknolji severlerin edindiği bir diğer bilgiye göre de Galaxy S10 modelinde bu gelişmiş yüz tanıma teknolojisini görebiliriz.

Samsung Yüz Tanıma Sistemi Apple Galaxy S10
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş