Nazar Boncuğu Emoji Oldu

Anadolu kültürünün önemli simgelerinden olan 'Nazar Boncuğu' sosyal medya platformlarındaki emoji kategorisinde yerini aldı

Nazar Boncuğu Emoji Oldu
Nazar Boncuğu Emoji Oldu Hilal Mert

Anadolu kültürünün önemli simgelerinden olan 'Nazar Boncuğu' sosyal medya platformlarındaki emoji kategorisindeki yerini aldı. 'Nazar Boncuğu'nun emoji olarak hayata geçmesi ise Kültür ve Turizm Bakanlığının başvurusuyla oldu.

Dünyada internet emojilerinin belirlenmesi ve yaygınlaşması için çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan UNİCODE konsorsiyumuna "Turkey Home" tanıtım kampanyası çerçevesinde başvuru yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 Kasım 2017 tarihinde yaptığı başvuru sonrasında İngilizce'de "Evil Eye Bead" olarak adlandırılan "Nazar Boncuğu" ile ilgili sürecin 16 Temmuz itibarıyla tamamlandığını açıkladı.

İlk olarak Twitter'ın web sürümünde kullanılmaya başlanan 'Nazar Boncuğu' önümüzdeki günlerde tüm mecra ve platformlara yaygınlaşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Günümüzde internet ve özellikle de sosyal medya ortamında iletişim kurmanın yeni bir yolu olarak algılanan emojilerin yaklaşık 10 yıl önce ortaya çıktığı ve sayılarının şu an 3 bine yaklaştı. Türkiye'nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini dünya çapında tanıtmak amacıyla 2014'ten bu yana sürdürülen "Turkey Home" kampanyası kapsamında, Anadolu kültürüne ait önemli bir unsurun da dünyaya tanıtılmasının sağlandı."

 

nazar boncuğu sosyal medya twitter ınstagram facebook Kültür ve Turizm Bakanlığı UNİCODE Evil Eye Bead Turkey Home
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş