Enerji Eğitiminde Yeni Dönem...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında, Milli Enerji Eğitim Hamlesi kapsamında, ‘Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’ protokolü imzalandı.

Enerji Eğitiminde Yeni Dönem...
Enerji Eğitiminde Yeni Dönem...

İmzalanan protokolle, Türkiye’nin enerji teknolojileri konusunda, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında, öğrencileri teknik olarak eğitim almaları ve yetiştirilmesi sağlanacak.

Protokol imza töreninde, konuşma yapan Bakan Berat Albayrak, bu proje ile Türkiye’nin enerji alanında daha başarılı noktalara taşıyacak gençlerin yetiştirileceğini ifade ederek; “Yerlileşme ve yerli üretim dedik. Enerji teknolojilerinin de yerlileştirilmesi gerekiyor dedik. Dünya yeni bir dönemin eşiğinde. Artık teknoloji kullanan değil, üreten ve ihraç eden ülkelerin altın çağını yaşayacağı yeni bir yüzyıla girdik. Türkiye'ye en büyük sıçramayı yaptıracak olan, teknoloji alanında da üretim ortaya koymasıdır. Tüm stratejileri de teknoloji yerlileştirilmesi üzerine kuruyoruz. Sadece ihtiyaçlarımızı karşılamayı değil, Türkiye'nin bu alanda üretim üssü haline gelmesini amaçlıyoruz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yaptığı konuşmada; "Bugün burada imzalayacağımız 4 protokolle her biri 16 derslikli 10 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini (MTAL), pansiyonu ve kapalı spor salonu ile birlikte mesleki eğitime kazandıracağız." dedi.

Bakan Yılmaz, nitelikli eğitimin, ülke bilgi ekonomisine geçişine de demokrasinin gelişmesine de katkı sağlayacağını vurgulayarak; “Kaliteli ve fırsat eşitliği temelinde eğitim değişmez hedefimizdir. Eğitimin alt yapısı tamamlanmadan eğitimde kaliteden bahsedebilmek mümkün değildir. Alt yapıyı tamamlayabilmek için de yeterli kaynağın ayrılması gereklidir. Biz bu kaynağı ayırdık. Bu dönemde eğitimde, bazı alanlarda 80 yılda yapılanlara denk, bazı alanlarda çok daha fazla hizmet halkımıza sunuldu. Millî gelirden eğitime ayrılan pay 2 kattan fazla arttı. 2002´de bu oran 2,9 iken bugün yüzde 6,2´den fazla." dedi.

Daha sonra, her iki Bakanlık yetkilileri protokolü imzaladı.

enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı milli eğitim bakanlığı berat albayrak ismet yılmaz yenilenebilir enerji
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş