Çin'in Huawei'si Amerikan Apple'ı Solladı

Çin'in teknoloji devi olan markası Huawei 2018'in 2. çeyreğindeki akıllı telefon satışlarında Apple'ı sollayarak Samsung'un ardından 2.'lik koltuğuna yerleşti.

Çin'in Huawei'si Amerikan Apple'ı Solladı
Çin'in Huawei'si Amerikan Apple'ı Solladı Umut Aslan

Bir yandan Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşı devam ederken, 2018 yılının 2. çeyreğinin verilerine göre Çin'in teknoloji devi Huawei'nin 2018 2. çeyrekteki akıllı telefon satışlarında Apple'ı geçtiği bildirildi. Uluslararası Veri Şirketi (IDC) tarafından yayınlanan araştırma verilerine göre akıllı telefon üreticileri, 2018 yılının ikinci çeyreğinde 342 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu sayı 348.2 olarak açıklanmıştı. 

2018'in ikinci çeyreğinde 54 milyon akıllı telefon satan Çin'in dev teknoloji şirketi Huawei, 41 milyon iPhone satan Amerikan şirketi Apple'ı geçmiş oldu. Böylelikle Apple, 2010 yılının ikinci çeyreğinden bu yana ilk kez akıllı telefon pazarında ilk iki sıraya giremedi.Çin markası Huawei'nin yükselen akıllı telefon satışları yalnızca Apple'ı geride bırakmadı, aynı zamanda listede birinci sırada bulunan Samsung'la da arasındaki farkı azalttı. Gelen verilere göre 2018 yılının 2. çeyreğinde Samsung, 73 milyon telefon satışıyla lider konumda.

Çinli teknoloji firması Huawei 2018 yılı için kendisine 200 milyon akıllı telefon satışı hedefi koymuştu. 2018'in ilk çeyreğinde 46 milyon, ikinci çeyreğinde ise 54 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren şirket şu ana kadar yılın yarısında 100 milyon akıllı telefon satarak hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

Öte yandan, IDC ve Canalys tarafından doğrulanan verilere göre, 2018'in ikinci çeyreğinin sonu itibarıyla Samsung'un pazar payı yüzde 20.9, Huawei'nin yüzde 15.8 ve Apple'ın yüzde 12.1 oldu. Huawei, ABD'nin devasa pazarını kırmakta başarısız olmasına rağmen, Avrupa ve Afrika'da satışları arttı. Canalys'de kıdemli analist olan Ben Stanton, Apple'ın 7 yılın ardından ilk defa düşüş gösterdiğini söyledi ve "Huawei'nin ABD'den çıkarılması, onu hedeflerine ulaşmak için Asya ve Avrupa'da daha fazla çalışmaya zorladı" ifadelerini kullandı.

 

huawei telefon satışları apple telefon satışları iphone akıllı telefon satışları en çok telefon satılan markalar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor