Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı

Cezayir 2016'da yaşanan kopya skandalının ardından bu yıl bu olayları engellemek için tüm ülkede internet erişimini kesti

Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı
Cezayir, Sınavlarda Kopya Çekilmesini Engellemek İçin İnterneti Kapattı Hilal Mert

Kuzey Afrika'da bulunan Cezayir ya da resmi adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti ilginç bir adım attı. Pek çok ülkede olduğu gibi Cezayir'de de yaz dönemi başında lise ve üniversite giriş sınavları yapılıyor. Cezayir için bu sene diğer sınav yıllarından biraz değişecek geçicek.

Cezayir'in Eğitim Bakanı Nouria Benghabrit, sınavlar sırasında hile yapılmasını engellemek için Kuzey Afrika ülkesinin hem mobil hem de kablolu internet bağlantısını kapattı. Alınan bu karar, Cezayir'deki sınav dönemi boyunca yani 20 Haziran ile 25 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak. Bu kararın alınmasının asıl nedeni 2016 yılında yaşanan, sınav sorularının ve cevaplarının internete sızması ve büyük kopya skandalına imza atılması.

2016'da yaşanan bu olay sonrası geçtiğimiz yıl yani 2017 sınav döneminde Cezayir'de sosyal medya erişimi sınırlandırılmıştı. Bu yıl yani 2018 sınav döneminde de bu sınırlama devam ediyor olacak, Facebook altı gün boyunca engelleniyor olacak.

Bunun yanı sıra internete erişim yeteneğine sahip olan cihazlar hem öğrenciler hem de okul görevlilerine yasaklandı! sınavların baskı cihazlarının yakınlarına güvenlik kameraları ve mobil telefon frekans bozucular (jammer)  yerleştirildi.

Eğitim Bakanı Benghabrit, bu kararı vermek zorunda olmaktan mutlu olmadıklarını ancak "bu sızıntı ihtimallerine karşı pasif kalamayacaklarını" söyledi.

Cezayir sınav kopya internet sosyal medya facebook
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş