Amazon'un Net Karı Rekor Kırdı

Amazon'un açıklanan bilançosuna göre bu yılın ikinci çeyreğinde şirketin net karı rekor kırarak 2.5 milyar dolar oldu.

Amazon'un Net Karı Rekor Kırdı
Amazon'un Net Karı Rekor Kırdı Hilal Mert

Online alışveriş sitesi Amazon, bu yılın ikinci çeyreğinde rekor kırdı! Firmanın net karı bu yılın ikinci çeyreğinde 2,5 milyar dolar oldu, söz konusu miktar şirket tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek net kar olarak açıklandı!

Amazon'un net karı üç çeyrek üst üste 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Amazon, 2017 yılının nisan - mayıs ve haziran dönemlerinde 197 milyon dolar net kar elde etmişti. Geçen senenin ikinci çeyreğinde şirketin hisse başına karı 0,40 dolar olurken, bu yılın aynı döneminde söz konusu miktar 5,07 dolar oldu.

Amazonun bu yılın ikinci çeyreğindeki net karın rekor seviyeye ulaşmasının ardından, firmanın New York borsasında işlem gören hisselerinde yükseliş görüldü. Uzmanlar, Amazon'un hisselerindeki asıl yükselişin yarın gerçekleşmesinin beklendiğini belirtirken, firmanın piyasa değerinin 900 milyar doları aşarak dünyanın en büyük piyasa değerine sahip Apple'ı geçebileceğini, ardından bu yıl içinde 1 trilyon dolar barajını zorlayabileceğini düşünüyor.

Amazon'un kurucusu kim?

Amazon’un hızlı değer artılı şirketin kurucusu ve başındaki isim olan Jeff Bezos. Jeff Bezos 1986 ABD'nin en prestijli eğitim kurumlarından birisi olan Princeton Üniversitesi'nden mezun oldu. Bilgisayar Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu, ilk işine Fitel firmasında başladı. Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. Daha sonra başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti. Aralık 1990’da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu şirkette tanıştığı asistanı ile 1993 yılında dünya evine girdi. Amazon'un fikrini şirkete sunan Bezos bu projesi kabul edilmeyince istifa etti ve milyarderliğe giden yolda tek başına yol almayı amaçladı. 16 Temmuz 1995 tarihinde kurulan “amazon”un kurucusu ve sahibi olan Bezos siteyi internet üzerinden kitap satmak amacı için kurdu. Amazon Ormanları nedeniyle ismin akılda kalacağı fikri ile sitenin adını "amazon" koydu. Amazon, sadece kitap satan bir platform olmaktan kurtarıp küresel bir alışveriş platformuna geçti. Geçtiğimiz günlerde Bezos’un serveti 150 milyar doları aşmıştı...

Amazon Apple New York Online alışveriş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?