Video Yardımcı Hakem Uygulaması Başlıyor...

FIFA'nın Rusya'daki 2018 Dünya Kupası'nda kullanacağı Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi, online olarak Türkiye'de resmi bir maçta ilk defa Spor Toto 1. Lig Play-Off müsabakalarında uygulanacak.

Video Yardımcı Hakem Uygulaması Başlıyor...
Video Yardımcı Hakem Uygulaması Başlıyor...

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından, resmi internet sitesinden VAR sisteminin uygulanmaya başlanacağı duyuruldu.

Çevrim dışı ve çevrim içi olarak test uygulamaları tamamlanan sistemin hayata geçmesi için Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Play-Off maçları öncesinde statü değişikliğine giderek, Spor Toto 1. Lig'de 11 ve 15 Mayıs tarihlerinde oynanacak Play-Off yarı finalleri ile 19 Mayıs'ta yapılacak Play-Off finalinde Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) online olarak hayata geçeceğini duyurdu.

Sistemin amacının, tüm kararlarda % 100 doğruluk elde etmek olmadığını, futbolun akışını bozmadan adaleti sağlamayı hedefleyen sistemi, TFF, FIFA ve IFAB arasında yapılan protokoller uyarınca gerçekleşeceği açıklandı. VAR uygulamasının Spor Toto 1. Lig Play-Off müsabakalarında kullanılması için katılımcı 4 kulüple mutabakat sağlandığı açıklandı.

VAR Nasıl Uygulanacak?

Hayata geçirilen Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) online uygulamasında, yayıncı kuruluş tüm kamera görüntüleri VAR sistemine aktaracak. VAR sisteminde Video Yardım Hakemi ile birlikte Video Yardımcı Hakem Asistanı (AVAR) görev yapacak. Müsabaka hakemi ile VAR arasında doğrudan iletişim kurulacak.

Hangi Pozisyonlarda VAR Devreye Girecek?

Bariz hatalar için video yardımı almayı amaçlayan Video Yardımcı Hakem Sistemi, yalnızca hakem bir karar verdikten sonra veya ciddi bir olayın gözden kaçması durumunda kullanılacak.

VAR uygulaması, golden önce golün geçersiz olması için bir ihlalin olup olmadığının belirlenmesinde, penaltı verilen veya verilmeyen bir penaltı kararında açık bir hata olmadığını, direkt kırmızı kartlarda verilen veya verilmeyen bir ihraç kararında açık bir hata olmadığını, hakemin yanlış oyuncuya ihtar veya ihraç vermesi durumunda veya hangi oyuncunun cezalandırılmasının gerektiğini bildirme pozisyonlarında kullanılacak.

video yardımcı hakem var sistemi tff futbol 1.lig
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş