Tuz Yemek Vücut İçin Çok Yararlı

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre tuz düşünüldüğünden daha çok yararlı bir şey. Birçok bilim adamının söylemlerine baktığımızda hep tuzun zararından bahsetmektedirler. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, suyun bile fazlası zarardır. Ama oranında kullanınca tuz vücut için olmazsa olmaz bir mineraldir.

Tuz Yemek Vücut İçin Çok Yararlı
Tuz Yemek Vücut İçin Çok Yararlı

Tuzun yararlarını sizler için aşağıda sıralayacağız:

1-Tuz insan vücudunda alkali asit birikimini önleyerek PH değerini dengeler.

Kanda asit oranı fazla olması böbrek rahatsızlarından Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalığa neden olabilir.

2-Tuzdan bolca elde edebildiğimiz iyot minerali, vücudumuzun hormon üretmesini ve salgılamasına yardımcı olur. Bu sebeple çocuklar için tuz oldukça önemlidir.

İyot o kadar hafife alınacak bir mineral değildir. İyot eksikliğinden dolayı erken doğum, zeka geriliği, beyinde hasar gibi sorunlarla çocuklar doğabiliyor. Bu sebeple tuz tüketimi oldukça önemlidir.

3-Tuzu gerçek mineralden almak en doğrusudur. Çünkü nasıl ki çayın suyu ile suyun suyu başka oluyor. Tuzu da başka besinlerden alırsak etkisi çayın su yerine geçmesi gibi olur.

4-Tuzun az tüketilmesi gerektiğini savunan bir çok bilim adamı ve uzman vardır. Fakat tuzun az tüketilmesi sonucu yapılan araştırmalarda birçok hastalık oluşumuna rastlanmıştır.

Özellikle tuz günde 3 gramdan daha az yenilirse, kalp ve damar hastalıklarına sebep oluyor. Bu hastalıklar da ölüm riskini önemli derecede artırıyor.

5-Tuz yemek stresinizi alan hormonları üretir ve vücudunuzun rahatlamasını sağlar.

6-Tuzu günde 5 gramdan çok tüketmek zararlı değildir. Herkesin metabolizması farklı olduğu için tüketilen tuz miktarı kimisine göre daha çok olmalıdır. Terleyen insan daha çok tuz tüketmelidir.

tuzun yararları tuzun faydaları tuz zararları insan vücudu ve tuz hastalıklar ve tuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor