Türkiye'de Aşı Yaptırmayan Ve Yaptırmak İstemeyenler Artıyor

Türkiye'de aşı reddi hızlı bir biçimde artıyor. Aşı karşıtları çocuğuna aşı yaptırmamanın ebeveynlerin hakkı olduğunu savunurken, bilim dünyası aşıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

Türkiye'de Aşı Yaptırmayan Ve Yaptırmak İstemeyenler Artıyor
Türkiye'de Aşı Yaptırmayan Ve Yaptırmak İstemeyenler Artıyor

İnsanlık tarihinin ilk başarılı aşısı, İngiliz fizikçi Edward Jennr tarafından 1796 yılında üretildi. Bugün '' immünolojinin babası'' görülen Jenner, bu aşıyla çiçek hastalığının tedavisini amaçlıyordu.

Aşı karşıtı hareketlerinin tarihi de bir o kadar eski. İlk aşı karşıtı hareketler İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 1800'lü yılların ortasında ortaya çıktı.

Bu senenin Mart ayında Ankara'da düzenlenen Aşı Çalıştayı'nda açıklanan verilere göre, Türkiye'de 2010'lu yıllarda 100 dolayında olan aşıyı reddeden aile sayısı 2016'da 10 bini geçmiş ve 2017'de ise 23 bin aileye ulaşmış durumda.

2013 yılında ortaya çıkan bir sosyal medya girişimi olan Aşı Yaptırmaya Mecbur Değilim(AYMD) Hareketi gönüllülerinden Bahadır Cevizci, DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'de ''rutin aşılarla ilgili herhangi bir zorunluluk olmadığını'' belirtti. Cevizci, AYMD'nin insanları aşı konusundaki ''hukuki hakları konusunda bilinçlendirme'' amacı güttüğünün söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin 24 Aralık 2015 tarihli ''Zorunlu Aşı Uygulamasına İlişkin Halime Sare Aysal Kararı''na göre, ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmama ya da yapılmasını reddetme hakları bulunuyor.

''Aşı konusunda bilimsel camiada tek bir görüş olmadığını'' ve aşının yararlı olduğuna inanan Akademisyenlerden Andrew Wakefield'in yanı sıra zararlı olduğunu düşünen profesörlerin de olduğunu söyleyen Cevizci, kendilerinin de aşıların ''mutlak zararlı ya da mutlak yararlı olduğunu söylemediklerini'' kaydetti.

AŞI NEDEN REDDEDİLİYOR?

Çocuğuna aşı yaptırmayı reddetmenin çeşitli nedenleri bulunuyor.Bunlar arasında tıbbi, kültürel ve dini nedenler yer alıyor.

Prof.Badur, aşı reddinin nedenlerinin ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre değiştiğinin altını çiziyor.

Badur, ''Örneğin bazı İslam ülkerinde dini nedenlere vurgu yapılırken Batı'da ise homeopati ve alternatif tıp gibi geleneksel tıptan farklı yollara rağbet artıyor.'' diyor.

 

''OTİZME YOL AÇIYOR'' İDDİASI 

Aşıların otizme yol açtığı iddiaları da aşı reddinin önde gelen gerekçeleri arasında ve ilk kez ortaya atılışı 1998 yılına dayanıyor. Cerrah Andrew Wakefied, saygın İngiliz tıp dergisi The Lancet'te bir makale yayınlayarak kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısının ( MMR) otizme yol açtığını öne sürdü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş