Toprak Olacağına Can Oldu, Bu Organlar 3 Hastaya Umut Oldu

Almanya'dan Ordu'ya tatile gelen Fatma Baş beyin kanaması geçirince hayatını kaybetti, organlarını devlete bağışlayan aile 3 kişinin hayata tutunmasına versile oldu...

Toprak Olacağına Can Oldu, Bu Organlar 3 Hastaya Umut Oldu
Toprak Olacağına Can Oldu, Bu Organlar 3 Hastaya Umut Oldu Hilal Mert

Organ bağışı kan bağışu kadar önemli bir hal aldı artık hayatımızda! Bunun bir örneği de geçen hafta Ordu'da yaşandı...

Bir süre önce Almanya'dan tatil için memleketi Ordu'daki yakınlarının yanına gelen 65 yaşındaki Fatma Baş, 4 gün önce beyin kanaması geçirdi. Hemen hastaneye kaldırılan Baş'ın beyib ölümü gerçekleşti ve hayata veda etti...

Hastane yetkililerinin aile ile görüştü ve organ bağış istedi. Bu istek sonrası Fatma Baş'ın organları devlete bağışlandı. Bunun üzerine Samsun'dan gelen ekipler, yaklaşık 4 saatlik operasyonla Fatma Baş'ın karaciğeri ve iki böbreğini, üç hastaya nakledilmek üzere çıkardı.

Hastanenin Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Mithat Yağlı,yaptığı açıklamada, ailenin organ bağışı konusunda duyarlı bir davranış sergileyerek örnek olduğunu ifade etti. Böbrekler ve karaciğerin İstanbul'daki üç hastaya nakledilmek üzere alındı.

Alınan bilgiye göre; Türkiye'de organ bağışı bilinci her geçen yıl daha da artıyor ancak yeterli değil! Türkiye organ bağışı noktasında Avrupa'da ülke olarak en son sırada! Türkiye'de 40 bine yakın insan organ bağışı bekliyor.

Fatma Baş'ın kardeşi Kaşif Korkmaz ise ablasını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını dile getirerek, "Ancak kardeşimin organlarının başkalarında yaşayacak olmanın sevincini yaşıyoruz. Buradan tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Bizim bu organlara ihtiyacımız var. Bugün bana yarın size. Lütfen Türkiye duy sesimi. Organ bağışı hayat kurtarıyor. Hep beraber organ bağışına karşı duyarlı olalım." diye konuştu.

Organ bağışı organ nakli Fatma Baş Dr. Mithat Yağlı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?