Sahurda Ne Yemeliyiz?

Ramazan ayına sayılı günler kala, herkes sahurda ne yiyeceğini planlamaya başladı. Peki, kolay bir Ramazan ayı geçirmek için sahurda neyi ne kadar tüketmeliyiz?

Sahurda Ne Yemeliyiz?
Sahurda Ne Yemeliyiz?

Türkiye bu yıl Ramazan ayında yaklaşık 18 saat oruç tutacak. Yaz aylarına denk gelecek olan Ramazan ayında vatandaşların en çok susuzluk sorunu yaşayacağı tahmin ediliyor. Peki Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? Ne tüketirsek daha az susarız? Tok tutan besinler nelerdir?

Bol Protein, Bol Su

Uzmanlar, sağlıklı bir sahurun sıkı bir kahvaltı ile mümkün olacağı kanısında. Vücut gün boyu, sahurda tüketilen yiyecekler ile besleneceği için tüketilecek olan bu yiyeceklerin kolay acıkmayı engelleyen şeyler olması gerekmekte. Protein içeriğinin fazla olduğu ürünlerin boşalmayı daha geç sağladığını söyleyen uzmanlar peynir, yumurta, süt gibi ürünlerin bolca tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

İftar ve sahur arasındaki saat farkının uzun olmaması sebebiyle, iftardan kalan yağlı yiyeceklerin sahur öğününde asla tüketilmemesi gerekiyor. Bunun yerine sahurda, sabah kahvaltısı yapar gibi ürünler tüketmeli ve sağlıklı şekilde beslenmeli. Beslenme uzmanları; sahur vaktinin, aşırı tokluk durumunda yalnızca su ile geçiştirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, muhakkak protein alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Zeytine Dikkat!

Sahur öğünü bir sabah kahvaltısı gibi düşünülmeli ve ekmek, tahıl, peynir, yumurta, süt, domates, salatalık gibi besinler tüketilmeli. Fakat; sabah kahvaltısında sıklıkla tüketilen zeytin; sahurda tüketilmemeli. Zeytinin, gün içinde susama oranını arttırdığı ve vücudun yorgun düşmesine neden olduğu belirtiliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?