Oruç Tutarken Susamamak İçin Karpuz ve Salatalık

Ramazan ayı çok sıcak geçmese de bazı günler hava sıcaklıkları oldukça yüksek oluyor. Yaz aylarında açlıktan çok susuzluk insanları zorluyor. Bu sebeple susuzluğu en çok gideren salatalık ve karpuz tüketimi ile bu probleme çözüm bulabilirsiniz.

Oruç Tutarken Susamamak İçin Karpuz ve Salatalık
Oruç Tutarken Susamamak İçin Karpuz ve Salatalık

Ülkemizde Ramazan ayı bir süre daha yaz aylarına denk gelecek. Bu sebeple havalar oldukça sıcak olacak. Bu günlerde hava çok sıcak olmasa da ara ara bir anda ısınıp oruç tutarken çalışan insanların çok susamasına sebep oluyor. İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Hastanesi Uzman Diyetisyeni Olcay Barış, oruçlu iken susuzluğu daha az hissetmek için, herkesin ulaşabileceği iki gıda olan karpuz ve salatalık tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Salatalıkta buluna su ve lif, vücudumuzun su ihtiyacının azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca salatalık oldukça az kalorisi olmasına rağmen tok tutarak, Ramazanda kilo problemi olanlar için kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Karpuzun ise yüzde 95'i sudur. Bunun yanında karpuzun kalorisi de oldukça fazladır. Karpuz tüketen birisi susuzluğunu azalttığı gibi bir de açlık hissi de yaşamayacaklardır.

KARPUZ YERKEN KALORİYE DİKKAT 

Ama kilo problemi olan kişiler karpuzu dikkatli tüketmelidir. İçindeki enerjiden dolayı, fazla karpuz tüketimi ciddi kilolara sebebiyet verebilir. Karpuzun 100 gramında 100 kalori enerji bulunmaktadır. Yani bir dilim karpuz 100 kaloridir. Eğer siz koca bir tabağı bitirirseniz aşırı kalori aldığınız için sorunlar meydana gelebilir.

CACIK İÇİN

Karpuzda bol miktarda protein bulunduğundan vicut için de besleyicidir. Ayranda da bol miktarda protein vardır. Bu sebeple cacık, hem susuzluğa hem de tok tutmak için oldukça yardımcı olmaktadır.

oruçlu iken susuz kalmamak için karpuz oruçta karpuz tüketimi salatalık susuzluk ramazanda salatalık ve karpuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Microsoft’un ‘Your Phone’ Uygulaması Yayınlandı
Microsoft’un ‘Your Phone’ Uygulaması Yayınlandı
‘Twitter Lite’ Türkiye ve 20 Ülkede Kullanıma Girdi
‘Twitter Lite’ Türkiye ve 20 Ülkede Kullanıma Girdi