Oruç Tutarken Nasıl Beslenilmelidir?

Ramazan ayında oruç tutarken beslenme şekli oldukça önemlidir. Dini vazifeyi yerine getirirken yanlış beslenme bir çok rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Peki oruç tutarken nasıl beslenmeliyiz?

Oruç Tutarken Nasıl Beslenilmelidir?
Oruç Tutarken Nasıl Beslenilmelidir?

Mayıs ayının 27’sinde ilk oruca başlayacağız. Ülkemizde de bir çok kişi oruç tutmaktadır. Oruç tutan kişiler de beslenmelerine dikkat etmelidir. Çünkü dengesiz beslenme bir çok hastalığa sebep olabilir. Uzmanlara göre sahur ve iftar yemeklerinde daha hafif ve doyurucu şeyler tüketilmelidir. Yemeğe aşırı yüklenmek sağlığa zarar verir.

SAHURA KALKMAK ÖNEMLİ

Ramazanda gece saatlerinde kalkılan sahur bir çok kişiye uykusu bölünecek diye zor geldiğinden dolayı, yatmadan önce bir şeyler yiyerek oruç tutuluyor. Bu durum da çok uzun süre aç ve susuz durmaya sebebiyet veriyor. Bu durumda aşırı acıkma ve aşırı susamaya sebebiyet veriyor. Aşırı acıkma hissi de çok yediriyor. Böylelikle sindirim sistemi bozukluğu ve düzensiz yemek durumu ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple sahura kalkarak tok tutacak şeyler tüketilmeli ve mutlaka su içilmelidir. Ramazan bir süre daha sıcak havalara denk geleceği için, çok susatıyor.

YOĞURT, CACIK VE AYRAN

İftarda ister istemez herkes yemeğe yüklendiği için mide sindiremeyecek duruma gelmektedir. Böyle olunca sindirimi kolaylaştıracak yoğurt, ayran veya cacık gibi gıdalar mutlaka soframızda bulunmalıdır.

KAN ŞEKERİ İÇİN TARÇINLI SU

Ramazanda en büyük sıkıntı kan şekerinin düşmesidir. Kan şekeri de acıktıkça düşer. Bu sebeple kan şekeri yükseklerde başlamamız gerekir. Tarçınlı su da kan şekerinin düşmesini engeller.

SAĞLIK SORUNLARI OLANLAR DİKKAT

Kronik sağlık sorunları oruç tutulmasından dolayı artış gösterebilir. Eğer oruç tutacaksanız doktor tavsiyeleri ile tutunuz. Özellikle böbrek rahatsızlıkları olanlar, şeker hastalığı olanlar gibi bazı sağlık sorunları, oruç tutulduğunda vücuda çok kötü problemler yapabilir.

oruçluyken beslenme oruçluyken nasıl beslenmeliyiz ramazanda beslenme ramazan menüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek