Kullanmadan Bu İlaca Aman Dikkat

Hemen hemen bütün hastalıkların tedavisinde kullanılan ancak bazı yan etkileri nedeniyle zorda kalmadıkça kullanılması fazla tercih edilmeyen Kortizon, dikkatli tüketilmesi gereken bir ilaçtır.

Kullanmadan Bu İlaca Aman Dikkat
Kullanmadan Bu İlaca Aman Dikkat

Kortizon tedavisi, birçok hastalığın tek tedavi yöntemi olarak görülse de gereğinden çok kulanıldığı taktirde geri dönüşü olmayan sorunlara ve başka hastalıklara sebep olabilir.

Yüksek dozda alındığında, vücutta çok fazla su ve sodyum biriktiren kortizon, şunlara sebep olur:

Tansiyonu yükseltir

Şeker hastalığını tetikler

Yağ birikmesine sebep olur.

Kortizon kullanan hastanın özellikle beslenmesine dikkat etmesi, kilo almaması için beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi, tuzsuz yiyecekler yemesi, süt ve peynir gibi kalsiyum zengini gıdalar tüketmesi gerekir.

Vücut kortizon salgılar mı?

Böbrek üstü bezlerinin ürettiği kortizon, her insanın vücudunda farklı miktarlarda salgılanır. Mesela, dinlenmekte olan normal kiloda bir kişinin salgıladığı kortizon miktarı günlük 15-40 miligram arasında değişirken, kilosu fazla birinin günlük üretimi bundan yüzde 50 oranında daha fazladır. Gün içinde salgılanan kortizon miktarı, vücut ısısına, kan basıncına, günün gece ya da gündüz oluşuna göre değişiklik gösterir.

Sinir ve panik anında ise bu salgılanma oranı on katına dek çıkabilir.

En çok sabah vaktinde vücudumuz kortizon hormonunu salgılar.

Doğumun üçüncü haftasında başlayan ve hayatımızı kaybettiğimiz ana kadar devam eden kortizon hormonu üretimi vücut tarafından az salgılanırsa ya da hiç salgılanmazsa dışarıdan alınır.


Kortizon tedavisi uygulanırken nelere dikkat edilmelidir?

Kortizon birçok hastalıkta tek tedavi çözümü olarak görülebilir.Hastaya uygulanacak uygun dozu doktor tarafından belirlenen kortizon, tablet, ampul, krem, fitil ve damla gibi birbirinden farklı şekillerde kullanılır.

kortizon iğne dikkat sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş