Hastalıkları Tespit Eden Yapay Zeka Üretildi

Bilgisayar teknolojisi TIP alanında da aktif olarak kullanılıyor. Google tarafından üretilen yapay zeka ile kanser tedavisi tespiti konusunda büyük bir yol kaydedildi. Yapay zeka doktorlardan 100’de 19 oranında daha iyi teşhis koyabiliyor.

Hastalıkları Tespit Eden Yapay Zeka Üretildi
Hastalıkları Tespit Eden Yapay Zeka Üretildi

Dünyanın her alanına giren bilgisayar teknolojileri çağımızın ve ondan sonraki çağların vazgeçilmezi olacak gibi. Günümüzde en çok üzerinde durulan konu ise yapay zeka teknolojisi. Bu teknoloji ile sesli komutlarla evimizi, arabamızı, telefonumuzu ve bilgisayarımızı kontrol edebiliyoruz.  Bu sistem daha da geliştirilmeye çalışılırken, TIP alanında da kullanılmaya başlandı. Meme kanseri teşhisi için tasarlanan yapay zeka kişilerdeki meme kanseri teşhisini daha kesin bir sonuçla söylüyor. Doktorların 100’de 70 oranındaki başarısı, yapay zekalar ile 100’de 89 oranına yükselmiş durumda.

Tasarlanan yapay zeka bir öğrenci gibi kendisini geliştiriyor. Verileri tarayınca ek bilgiler ediniyor ve teşhiste hata payını azaltmak için sürekli kendini geliştiriyor.

Söylenene göre yapay zeka hiçbir zaman doktorların yerini alamayacak. Sadece doktorlar için bir asistan olabilecekler. Belki teknoloji ilerledikçe ve robot teknolojisi yaygınlaşınca, doktorların yerine de robotlar görev alarak daha hatasız ameliyatlar ve teşhisler dönemi olabilir.

Bilim kurgu filmlerinde bol bol rastladığımız yapay zeka ve robot teknolojisinde ilk adımların TIP dünyasında da atılmış olması oldukça sevindirici. Çünkü bu alanda olacak gelişmeler hastalıkların teşhisi, özellikle erken teşhisin çok önemli olduğu kanser hastalığı için büyük bir şey olacak.

yapay zeka tıp alanında yapay zeka yapay zeka kanser teşhisi yapay zeka meme kanseri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netflix, TV'de Kullanımı Daha Kolay Hale Getiriyor
Netflix, TV'de Kullanımı Daha Kolay Hale Getiriyor
 Instagram’a Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret Geldi
Instagram’a Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret Geldi