Günde Bir Kadeh Alkol Faydalı mı? Bilim İnsanları Açıkladı...

Günde bir kadeh alkolün sağlık için faydalı olduğu tezi bir kez daga bilimsel bir araştırmayla yalanlandı. İşte detaylar...

Günde Bir Kadeh Alkol Faydalı mı? Bilim İnsanları Açıkladı...
Günde Bir Kadeh Alkol Faydalı mı? Bilim İnsanları Açıkladı... Hilal Mert

"Günde bir kadeh alkolün sağlık için faydalı" sözleri bir dönemim en çok tartışılan ve gerçeği merak edilen konusu olmuştu! Bu konu üzerine farklı kurumlarca farklı bilimsel çalışmalar yapıldı ve ancak bir çoğunda 'faydalı olduğu' açıklanmadı. Saygın tıp dergisi Lancet de bir araştıra sonucu yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği belirtildi.

Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm yolu olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7'sinde, kadınların ise yüzde 2'sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü açıklandı. 15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu da belirtildi.

Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yayımlanan bu yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini açıkça söylüyor. 1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7'ye çıkardığı ifade edildi. Araştırmada "Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı sadece bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor" ifadeleri yer alıyor.

Araştırmanın bir diğer bölümünde ise 'alkolün dünya çapında kocaman bir sorun' olduğunun ortaya konduğunu ifade ediliyor.

Alkol bira şarap kadeh sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor