Gebelikte Oruç Tutmak Tehlikeli mi?

Uzman doktorların araştırmalarına göre gebe kadınların oruç tutmasında kendi ve karnında bebeğin sağlığı açısında bir sorun teşkil etmediği gözlemlenmiştir.

Gebelikte Oruç Tutmak Tehlikeli mi?
Gebelikte Oruç Tutmak Tehlikeli mi?

Ülkemizin 100’de 99’u Müslüman. Bu sebeple her Ramazan’da bir çok kadın oruç tutmaktadır. Oruç tutan kadınlardan ise kimisi hamiledir. Hamile kadınların oruç tutması karnındaki bebeğe zarar verebilir diye oruç tutmayan kişiler olmaktadır. Yapılan araştırmalarda gebe iken oruç tutmanın bir sakıncası yoktur.
Gebe kadınların karnındaki çocuk oruçlu iken incelenmiştir. Çocuk annenin aç kalması ve susuz kalmasından dolayı doğduğunda herhangi bir fiziksel ve zihinsel problemle karşılaşılmamıştır.
Oruçlu annenin karnındaki bebek ultrasonda incelenmiştir. İnceleme sonucu oruç tutan annenin karnındaki çocuğun solunumu daha yavaş olsa da, çocuk doğduğunda herhangi bir problem yaşanmamıştır.
Oruç tutmanın çocuğa bir zararı olmasa da yaz aylarında hamile kadınların oruç tutması tavsiye edilmiyor.
GEBELİĞİN İLK 3 AYI
Gebe kadınlar ilk 3 ay içinde sürekli mide bulantısı ve baş dönmesi yaşamaktadırlar. Bu sebeple doktorların bu süreçte bol su tüketimi tavsiyesinden dolayı, gebeliğin ilk 3 ayında oruç tutulması tavsiye edilmemektedir.
Dinen lohusalık döneminde oruç tutmak zaten haramdır. Bu sebeple lohusalık döneminde oruç tutulmaz.
EMZİRME DÖNEMİNDE ORUÇ
Emzirme döneminde oruç tutmanı bir sakıncası olmasa da, tutulan oruç sütün azalmasına ve çocuğa yetmemesine sebep oluyorsa, tutulmayabilir. Ama böyle bir problem olmuyorsa, sahura kesin kalkmak ve iftarlarda da güzel yemek şartıyla oruç tutulabilir.

 

gebelikte oruç tutmak gebeyken oruç çocuğa zarar verirmi gebelikte oruç tehlikelimi gebelikte oruç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!