Fazla Hijyenik Yaşam Çocuklarda Lösemiye Yol Açıyor!

Kanser uzmanı Profesör Mel Greaves, mikroplardan arındırılmış modern yaşam biçimimizin çocuklarda en sık görülen kanser türlerinden birine yol açtığını söyledi...

Fazla Hijyenik Yaşam Çocuklarda Lösemiye Yol Açıyor!
Fazla Hijyenik Yaşam Çocuklarda Lösemiye Yol Açıyor! Hilal Mert

İngiltere'nin önde gelen kanser uzmanlarından Profesör Mel Greaves, Çocuklarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan "akut limfoblastik lösemi"ye, mikroplardan arındırılmış yaşam biçiminin yani "fazla hijyenik" koşulların neden olduğu ileri sürdü.

Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden Profesör Greaves, 30 yıldır yapılan araştırmalarda görülen kanıtların, yaşamın ilk yıllarında yeterli derecede mikroba maruz kalmazsa, bağışıklık sisteminin kanserojen olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Aynı zamanda hastalığın önlenebileceği anlamına da gelen bu tespit için Profesör Greaves, " bu tür kan kanserleri, müreffeh toplumlarda daha sık görülüyor ve bu durum da çağdaş yaşam biçimimizdeki bir unsurun hastalığa yol açıyor" dedi.

Daha önce hastalığa elektrik kablolarının, elektromanyetik dalgaların ve kimyasalların sebep olabileceği söylentilerini de çürüten Profesör Greaves, hastalıkta üç aşama bulunduğunu vurguladı;

  1. Birinci aşama durdurulması pek mümkün olmayan anne karnındaki bir genetik mutasyon oluyor.
  2. Daha sonra yaşamın ilk yılında çeşitli mikroplara yeterince maruz kalınmaması nedeniyle bağışıklık sistemi tehditlerle doğru şekilde başa çıkmayı öğrenemiyor.
  3. Bu hal de çocuklukta karşılaşılan bir enfeksiyonun bağışıklık sisteminin hata vermesine ve lösemiye neden oluyor.

Greaves'in teorisine dayanak olarak gösterdiği çalışmaların bazılarıysa şöyle;

  • Milano'da yedi çocuğun lösemiye yakalanmasına yol açan domuz gribi salgını
  • Kreşe giden ya da daha büyük kardeşleri olan çocuklarda daha çok bakteriye maruz kaldıkları için daha az lösemi görüldüğünü tespit eden araştırmalar
  • Bağırsaktaki iyi bakterileri geliştiren anne sütünün lösemiye karşı koruma sağlaması
  • Normal doğumla dünyaya gelenlere kıyasla bebeğe daha az mikrop geçiren sezaryenle dünyaya gele çocuklarda daha sık görülmesi; Mikroplarda arındırılmış ortamda büyütülen hayvanlarda enfeksiyona maruz kalınca lösemi vakalarının ortaya çıkması.
Hijyen Çocuk Lösemi kanser Mel Greaves
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?