Elektronik Sigara Zararlı Mı? Sigara Şirketlerinin Uydurması Mı?

Elektronik sigara zararlı mıdır? Elektronik sigara ile sigara bırakılabilir mi? Elektronik sigara hakkında herşey haberimizde

Elektronik Sigara Zararlı Mı? Sigara Şirketlerinin Uydurması Mı?
Elektronik Sigara Zararlı Mı? Sigara Şirketlerinin Uydurması Mı? Umut Aslan

Elektronik Sigara (E-Sigara) Nedir?

Elektronik sigara nikotin salıveren bir üründür. Dumanlı bir tütün ürünüdür. Bu ürünler, sıvı nikotini ve diğer aroma ve katkı maddelerini ısıtan bir püskürtücü içerirler, batarya ile çalışırlar.Elektronik sigaranın icadı 1963 yılına dayanmaktadır. Herbert A. isimli bir araştırmacı tarafından bu tarihte “tütün içermeyen dumansız sigara” ismiyle e-sigara ilk kez gündeme gelmiştir. Cihazın piyasada ilk yer alışı ise 2004 tarihinde ve Çin’de olmuştur ki bu dönemde sigara bırakmaya yardımcı bir yöntem olarak pazarlamaya sunulmuştur. 2005-2006 yılları itibariyle cihazın Çin’den ihracatı başlamış ve farklı ülke pazarlarında da yerini almıştır.

Elektronik Sigara ile Sigara Bırakılır Mı?

Amerika Toplum Sağlığı Hekimleri Birliği ise e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek bu şekilde 4-8 milyon yetişkinin hayatının sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesiyle kurtarılabileceği söylenmiştir

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik sigaralarda alınan nikotin miktarını kullanıcı belirleyebilmekte, birtakım kullanıcılar hiç nikotin içermemesini tercih edebilmektedirler. Elektronik sigaraların kullanımının fayda ve zararları pek çok araştırmacı ve sağlık kuruluşu tarafından günümüze dek araştırılmıştır. 

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA tarafından 2009 yılında piyasada yer alan iki firmaya ait 18 çeşit e-sigaranın kartuşu incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda e- sigaraların gösterildiği gibi masum olmadığı ve bu konuda yapılan sağlık uyarılarının yetersiz olduğu raporlanmıştır (Temmuz 2009).

Mart 2009 tarihinde Kanada Sağlık Ajansı tarafından e-sigaraların geleneksel tütün ürünlerinin daha güvenli bir formu olarak piyasaya sunulmuş olmalarına karşın nikotin zehirlenmesine yol açma veya nikotin bağımlılığını tetikleme gibi olumsuz etkilere yol açabilecekleri raporlanmıştır.

Sonuç olarak elektronik sigara kullanımı günden güne artış göstermekle birlikte, kimi araştırmalarda elektronik sigaranın normal sigaraya oranla daha fazla zararlı olduğu ortaya konmuştur. Kimi araştırmalarda ise elektronik sigaraların normal sigaranın zararlarının yanında çok az bir zararı olduğu ortaya konmuştur.

elektronik sigara zararlı mı elektronik sigara ile sigara bırakılır mı elektronik sigara zararları neler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!