Doktorlar Bacağını Ters Diktiler. Sebebi İse…

Konya’da meydana gelen kazada, bacağında bir çok yerde kırıklar sebebiyle iyileştirilemeyen ayağın bazı yerleri kesilmek zorunda kaldı. Kesilmenin ardından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bacak ters dikildi. Sebebi ise protez.

Doktorlar Bacağını Ters Diktiler. Sebebi İse…
Doktorlar Bacağını Ters Diktiler. Sebebi İse…

Konya’da geçtiğimiz aylarda 24 yaşındaki Fevzi Aktaş geçirdiği trafik kazasında, bacağının bir çok noktasında kırıklar olunca, bacak iyileştirilemedi. Daha sonra bacağının diz kısmı kesilmek zorunda kalınan Aktaş, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ameliyata alındı ve bacağının kesilmeyen kısmı, kalan bacağına tam 180 derece ters dikildi.  
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Ali Acar ve Yrd.Doç.Dr. Ali Güleç, Fevzi Aktaş’a da durum anlatılmasının ardından kendisi de kabul edince, bacağındaki ölü kısımları kestiler. Daha sonra bu bacağına protez kullanacakları için, bilek diz görevi görmesi ve protez bacağın daha iyi kullanılması için, bacağı ters diktiler.
Normalde bacağın uyluk kemiğinden itibaren kesilmesi kararı verilmiş. Bu yöntem düşünülmeseydi, ayak ve dize kadar olan kısım da atılacaktı. Ama doktorların bu fikri ile uyluk kemiğine protez takma zorluğundan da kurtulunmuş oldu. Hem de Protez takıldıktan sonra, klasik protezden daha büyük artı sağlanmış oldu. Klasik protez düz bacağa takılınca ayak bükülemeyecekti. Ayak ters dikilince, bilekten bacak oynatılabilecek ve Fevzi Aktaş daha kolay yürüyecek. Bu yöntemle hayat kalitesi de artmış olacak.

 

ters bacak dikimi 180 derece ters bacak selçuk üniversitesi tıp fakültesi fevzi aktaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netflix, TV'de Kullanımı Daha Kolay Hale Getiriyor
Netflix, TV'de Kullanımı Daha Kolay Hale Getiriyor
 Instagram’a Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret Geldi
Instagram’a Çevrimiçi Olduğunu Gösteren İşaret Geldi