Diyabet Hastaları Dikkat! Diyabet Sizi Kör Edebilir

Halk arasında genel olarak "şeker hastalığı" olarak tabir edilen Diabetes Mellitus 'un göz kaybına neden olduğunu biliyor muydunuz?

Diyabet Hastaları Dikkat! Diyabet Sizi Kör Edebilir
Diyabet Hastaları Dikkat! Diyabet Sizi Kör Edebilir Hilal Mert

Halk arasında genel olarak "şeker hastalığı" olarak tabir edilen Diabetes Mellitus göz kaybına neden oluyor! Dünya çapında, 422 milyondan fazla insanı etkileyen diyabetin türleri, nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri mevcut ancak sıkı takip istiyor.

Diyabet rahatsızlığı yașayan hastaların dikkat etmesi gereken konulardan biri de göz kontrolü! Diyabet rahatsızlığı yașayan hastaların yarısından fazlası ancak bir görme kaybı yașadıktan sonra oftalmologa bașvuruyor. Bu hastalar lekeli, bulanık, çarpık görme gibi semptomlar yașıyorlar.

Diyabete bağlı göz hastalığı, tıbbi adıyla Diyabetik Retinopati (DR), herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen, bir göz hastalığıdır. Rutin göz muayenesine gitmeyen hastaların tanı oranı olması gereken noktada olmadığı için hastalığını fark edenler tedaviye çok geç bașlamış oluyor. Diyabetik Maküler Ödem, eğer tedavi edilmezse hastaların %50’sinde 2 yıl içinde görme keskinliğinde 10 harf (2 sıra) kaybına neden olabilir.
 
Diyabet, retinadaki damarları etkileyerek retina tabakasının beslenme yapısını bozar ve retina içinde kanamalar, ödem, sıvı sızdırmaya meyilli yeni damar oluşumları ve göz içine kanamalar görülebilir. 93 milyondan fazla kişide, yani diyabetli her üç hastadan en az birinde diyabetik retinopati medyana gelmektedir.
Diyabet göz hastalığı şeker hastalığı körlük görme bozukluğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?