Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Yapılabilecek Bitki Karışımları..

Boğaz ağrısına karşı doktorlar bitki çaylarının önemine vurgu yapıyor. Peki boğaz ağrısına ne iyi gelir? Evde boğaz ağrısı için neler yapılabilir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Yapılabilecek Bitki Karışımları..
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Yapılabilecek Bitki Karışımları.. Umut Aslan

Boğaz ağrılarını azaltmak ve boğazın yumuşamasını sağlamak için bitki çaylarının yeri büyüktür. Doktorların verdiği ilaçların yanı sıra, evde de boğaz ağrınızı dindirecek enfeksiyonu azaltacak bir takım pratik yöntemler mevcuttur. 

Öncelikle boğaz ağrısı ile uyandığınızda ilk olarak günlük su tüketiminizi artırmanız önerilir. Ayrıca siyah çay yerine bitki çayları içmeye başlamalısınız. Örneğin bir bardak kaynamış suya 2 tutam adaçayı ekleyip ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketin. Adaçayının yanı sıra nane çayı da boğazın kuruluğunun giderilmesi adına faydalı bir bitki çayıdır. Ayrıca karanfil boğaz yanmasını giderdiği için bitki çaylarınızın içine ekleyebilir veya ağızdan direk çiğneyebilirsiniz. Bu bitkilerin yanı sıra nar kabuğunun içerisindeki bileşenler nedeni ile boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin etkinliğini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle 2 çay kaşığı kuru nar kabuğunun üzerine 1 bardak su ekleyip çaydanlıkta 10 dakika demleyip tüketmeniz faydalı olacaktır. 

Bitki çaylarının yanı sıra boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz bir takım pratik yöntemler de bulunmaktadır. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek tuzlu su karışımı ile gargara yapıp boğazdaki enfeksiyonu azaltabilirsiniz. Boğazınız ağrıdığı zaman yemek seçimine de dikkat etmelisiniz zira, yemesi kolay yumuşak gıdaların tüketilmesi daha doğru olacaktır. C vitamini virüslere karşı savaşmada bağışıklık düzeyimizi artıran bir vitamindir. Bu nedenle C vitamininden zengin olan, portakal, limon ve kivi tüketebilirsiniz. Acı biberde yer alan bir madde boğazdaki ağrıyı hafifletici ve iltihaba karşı savaşmaya yardımcı bir maddedir. Bu nedenle boğazınız ağrıdığında bir bardak suya acı biber ekleyip gargara yapabilirsiniz. Bütün bu önerilerin yanı sıra eğer sigara içiyorsanı boğazınızın ağrıdığı bu günlerde mutlaka sigara içmemelisiniz. Odanızı sürekli temiz hava ile havalandırmalı ve bol bol istirahat etmelisiniz. 

boğaz ağrısına ne iyi gelir? boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler boğaz ağrısı için evde ne yapılabilir boğaz ağrısına iyi gelen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!