Acil Servislerde Yeni Dönem

Hastanelerin acil servislerinde yeni uygulama başladı.

Acil Servislerde Yeni Dönem
Acil Servislerde Yeni Dönem

Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisini ziyaret eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı acil servislerde yeni dönemin başladığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, ziyaret ettiği Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servislerinde çok önemli açıklamalarda bulundu. Gümüş, acil servislerin  Mesai Dışı veya Vardiya Polikliniği adıyla  saat 23.00'e kadar hizmet vereceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, İstanbul Bakırköy'de hizmet veren Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisini ziyaret etti. Gümüş ziyaretin ardından acil servislerin iyileştirilmesine yönelik değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. Düzenlen bilgilendirme toplantısında çok önemli açıklamalarda bulunan Gümüş, acil servislerde başlayan yeni uygulama hakkında bilgiler verdi.

Acillerin yüzde 85'inin Sağlık Bakanlığı hastanelerinin karşıladığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, İstanbul'da günde 270-300 bin arası muayene gerçekleştirildiğini ve bunların 40-45 bini acil servislerde geçekleştirildiğini söyledi. Gümüş, metropollerde saat 17.00'dan sonra vatandaşların sağlık hizmeti almak istediğini belirterek gün içinde başlayan rahatsızlıkların ya da birkaç gün devam eden sıkıntı ve sağlık sorunu olan vatandaşların gideceği tek yerin acil servisler olduğunu söyledi.

Gümüş, acillerin yüzde 85'ini Sağlık Bakanlığı hastanelerinin karşıladığını dikkat çekerek, vatandaşların marka olarak bildiği bir kamu hastanesine geldiğini ve İstanbul'da binin üzerinde hasta bakan kamu hastanesi olduğunu söyledi.

Mesai dışı veya vardiya polikliniği adı altında saat 23.00'e kadar hastalara hizmet verileceğinin altını çizen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, acillere gelen hastalara bakıldığında yüzde 80’nin gerçek acil hasta olmadığını söyledi.

Gribal enfeksiyon veya kulak ağrısı olanların mesaide olduğu için olduğu için acil servise geldiğini kaydeden Gümüş,  vatandaşların bu ihtiyacının mesaiden sonra ayaktan sağlık hizmetlerini sürdürebilecek bir mekanizmayla çalışmanın başlatıldığını söyledi.  Gümüş  hastanelerde acil servislerin Mesai dışı veya vardiya polikliniği adı altında saat 23.00'e kadar hastalara hizmet vereceğini ifade ederek, hastanelerde uzun süre bekleyen hastaların mesai dışı yeşil 2 denilen alanlara kaydırılarak tedavi edileceğini söyledi. Acil servislerin çok kritik mekanlar olduğunun altını çizen gümüş, hastaların ya kaybedildiği ya da kurtarıldığı alanlar olduğuna vurgu yaptı.  Gümüş mesaiden sonra acil servislere gelen vatandaşlara  uzatılmış veya kaydırılmış polikliniklerde hizmet verileceğini ifade etti.

Acil servislerde vatandaşlara vale hizmeti de sunulacağını dile getiren Gümüş, vatandaşların hastasıyla beraber hastaneye geldiği zaman park yeri aramayacağını, vale hizmetinin aracı alacağını ve refakatçi de hastasıyla ilgilenebileceğini söyledi. Hasta karşılama elamanlarının da hastaları karşılayacağını belirten Gümüş, hasta yakınlarının acilin kapısından sonra içeri alınmasına izin vermeyeceğini hastaların karşılama elemanları tarafından alınacağını söyledi. Hastaların aciliyeti değerlendirilerek sarı alana, acil alana ya da yeşil 2 denilen kaydırılmış alana alınarak problemin  orada çözüleceğini ifade etti. 

Acil servis acil poliklinik Mesai dışı veya vardiya polikliniği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş