YPG Büyük Rakka Operasyonunu Başlattı

YPG'nin önderlik ettiği DSG(Suriye Demokratik Güçleri) Amerika desteği ile birlikte büyük Rakka operasyonunu başlattığını duyurdu.

YPG Büyük Rakka Operasyonunu Başlattı
YPG Büyük Rakka Operasyonunu Başlattı Umut Aslan

Demokratik Suriye Güçleri Suriye'de IŞİD'e karşı ilerlemeye devam ediyor. 10 Aralık 2016'da başlatılan Amerika destekli DSG operayonunun en kritik aşamasına gelindi. IŞİD'in başkenti olarak bilinen Rakka kentinin IŞİD'den tamamen temizlenmesi için DSG bugün operasyona start verdiklerini kamuoyuna duyurdu. DSG’lilerin El Mansura ve Azadi Barajı’nın kurtarılması ile Rakka ve diğer Suriye kentleri arasındaki bağlantının kesilmesinin ardından başlayan hamlenin duyurusu, Rakka’nın kuzeyinde bulunan Hezima Kasabası’nda DSG Genel Komutanlığı tarafından düzenlenen törenle açıklandı 

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Talal Silo, Suriye'nin Rakka kentini IŞİD'den almayı hedefleyen ABD destekli operasyonun dün kente saldırılarla başladığını açıkladı.

Silo, Reuters'a Suriye'den telefonla yaptığı açıklamada "Rakka kentini özgürleştirme operasyonu dün başladı" dedi ve operasyonun kentin doğusundan, batısından ve kuzeyinden başladığını söyledi.

Çok Sert Çarpışmalar Olacak

Silo, "IŞİD sözde başkentini korumak için ölümü göze alacağı için çarpışmaların çok sert geçeceğini" söyledi.

Silo, "(ABD öncülüğündeki) koalisyonun harekatın başarısında büyük rolü var. Savaş uçaklarının yanı sıra, koalisyon güçleri DSG ile birlikte çaba gösteriyor" dedi.

Beklenen Büyük Savaş Başladı

AFP de Silo'nun Hazima köyünde gazetecilere yaptığı açıklamada da "Bugün teröristlerin sözde başkenti Rakka'yı kurtarmak için büyük savaşın başladığını ilan ediyoruz" dediğini aktardı.

Silo sivillerin IŞİD bölgelerinden ve ön cephelerden uzak durmasını da istedi.Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Başkanı Rami Abdulrahman da DSG'nin bu sabah Rakka'nın doğu sınırından ve kuzeyindeki mahallelerinden saldırıya geçtiğini açıkladı.

Abdulrahman, "Bu sabah başladılar. Kente ulaştılar ama daha binalara giremediler" dedi.DSG güçleri geçen kasım ayında örgütün elinden geniş kesimleri alarak ilerlemeye başlamış, kentin kuzey ve doğu kapılarına geçen hafta ulaşmıştı.IŞİD kenti 2014'te ele geçirmişti.

ypg demokratik suriye güçleri rakka operasyonu başladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!