Yeni Meclis Başkanı Binali Yıldırım Oldu

Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ilk Meclis Başkanı oylaması yapıldı, Binali Yıldırım 335 oyla yeni meclis başkanı seçildi

Yeni Meclis Başkanı Binali Yıldırım Oldu
Yeni Meclis Başkanı Binali Yıldırım Oldu Hilal Mert

16 Nisan 2017de yapılan halk oylamasında kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sonrası 24 haziran 2018 günü yeni sistemin ilk seçimi yapıldı. Aynı gün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimlerinde seçmen tercih yaptığı oy pusulalarını aynı zarfın içine koydu. Açıklanan resmi sonuçlara göre AKP ve MHP'nin çatı adayı AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy oranı alarak yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Yeni sistemin ilk seçimi ile Başbakanlık makamı da ortadan kalkmış oldu.

Sıra geldi 600 vekilin yer alıdğı meclisin başkanını seçmeye. TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada . AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam yarıştı. Yapılan oylamanın ilk iki tur oylamasında meclis başkanı için 400 vekilin salt çoğunluğu sağlanamadı. Genel Kuruldaki üçüncü tur oylamaya 584 milletvekili katıldı. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 335 oy, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak 135 oy, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş 63 oy, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu 40 oy, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam 5 oy aldı. 6 oy da geçersiz sayıldı.

Üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 301'in üzerinde oy alan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım 28. TBMM Başkanı seçildi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, meclis başkanı seçilmesinin ardından "Bu dönemde Gazi Meclis'e yeni görev ve sorumluluklar düşüyor" dedi.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ NASIL YAPILDI?

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor. TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada seçilebilmek için üye tamsayısının üçte ikisi kadar yani 400 oy almak gerekiyor. İki turda bu oy alınamadığı taktirde üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu kadar yani 301 oy yeterli oluyor. Üçüncü oylamada da salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili Başkan seçilir.

BİRİNCİ TUR SONUÇLARI

 • Binali Yıldırım: 331
 • Erdoğan Toprak: 134
 • Meral Danış Beştaş: 65
 • Hayrettin Nuhoğlu: 43
 • Nazır Cinahgir İslam: 4
 • Toplam: 581

İKİNCİ TUR SONUÇLARI

 • Binali Yıldırım: 336
 • Erdoğan Toprak: 131
 • Meral Danış Beştaş: 65
 • Hayrettin Nuhoğlu: 42
 • Nazır Cihangir İslam: 4
 • Toplam: 584
Başkan Meclis Başkanı Binali Yıldırım erdoğan oylama seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş