Türkiye ile Hollanda ilişkileri Normalleştirme Kararı Aldı

2017 yılında gerilen ipler yumuşamaya başladı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile telefon görüştü...

Türkiye ile Hollanda ilişkileri Normalleştirme Kararı Aldı
Türkiye ile Hollanda ilişkileri Normalleştirme Kararı Aldı Hilal Mert

Türkiye ile Hollanda arasında 2017 yılında gerilen ipler yumuşamaya başladı... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile telefon görüştü ve Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı.

Konuya dair Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"NATO Zirvesi kapsamında Hollandalı mevkidaşım Stef Blok’la bir görüşme gerçekleştirdik. Bu çerçevede, 11 Mart 2017’de meydana gelen ve ilişkilerimizi bozan üzüntü verici olayları ele aldık. Stratejik ortaklığa dayanan çok boyutlu ilişkilerimize zarar veren mevcut tıkanıklığın geride bırakılmasının her iki tarafın da ortak beklentisi ve arzusu olduğunu müşahade ettik.

Bu görüşmemizde ortaya çıkan, ilişkileri normalleştirmek için adımlar atma iradesi ışığında inisiyatif alan Hollandalı mevkidaşım tarafıma bir mektup iletti ve ilişkilerimizin normalleştirilmesi arzusunu teyit etti.

Bu mektup üzerine kendisiyle ayrıca telefonda görüştük ve ilişkilerimizin önünü açmak için atılacak adımlar konusunda mutabık kaldık.

Bu çerçevede ilk adım olarak, ortak bir açıklama yapma kararı aldık. Büyükelçilerimizi karşılıklı olarak kısa zamanda atamak üzerinde mutabık kaldık.

Ayrıca, ülkelerimiz arasındaki diyalog ve güveni yeniden tesis etmek ve ilişkilerimizi eski seyrine sokacak müteakip yol haritasını belirlemek üzere Hollandalı mevkidaşım Blok’u ülkemize davet ettim. Bu ziyaretin de yakın zamanda gerçekleşmesi sözkonusudur.

450.000 gibi büyük bir Türk toplumunun bulunduğu ve ülkemizde en büyük doğrudan yabancı yatırıma sahip bu ülkeyle ilişkilerimizin düzelmesi yolunda her dış politika konusunda olduğu gibi milli menfaatlerimizin gerekleri doğrultusunda hareket edeceğiz, Hollanda’yla ilişkilerimizin yol haritasını belirleyeceğiz."

Türkiye Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Stef Blok NATO Zirvesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?