Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Doktorlar Gözaltına Alındı

Afrin'e yönelik yapılan harekatı "savaş bir halk sağlığı sorunudur" diyerek eleştiren ve bir metin yayınlayan Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey üyesi doktorların evinde arama yapıldı ve doktorlar gözaltına alındı.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Doktorlar Gözaltına Alındı
Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Doktorlar Gözaltına Alındı Umut Aslan

Geçtiğimiz günlerde "savaş bir halk sağlığı sorunudur" diyerek yaşamı savunan, barışı savunan ve savaşa karşı çıkan Türk Tabipler Birliği'nin yayınladığı bildirgeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük bir tepki göstermiş ve Türk Tabipler Birliği'ni terörist seviciler olarak nitelendirmişti. Daha sonra Afrin operasyonuna karşı çıkan TTB'ne bakan Süleyman Soylu suç duyurusunda bulunduklarını açıklamıştı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltılara dair şu açıklamayı yaptı: "Türk Tabipleri Birliği yetkilileri hakkında 3713 sayılı kanun uyarınca yapılmakta olan soruşturma kapsamında, 11 yönetici hakkında gözaltı kararı verilmiştir."

Savaşa karşı çıkan Türk Tabipler Birliği merkez konseyi üye doktorlarına yönelik gözaltıları ise CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker gözaltıları sosyal medya hesabından duyurdu. Evleri polis tarafından basılıp, arama yapılan TTB üyesi doktorlar arasında, TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş ve Nazım Yılmaz'ın gözaltı listesinde olduğu belirtiliyor. Genel Başkan Prof. Dr. Raşit Tükel'in Ankara'da gözaltına alındığı öğrenildi. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Eskişehir'de gözaltı işlemlerinin yapıldığı belirtiliyor.

Gözaltıları protesto etmek için DİSK, KESK, ve bağlı tüm sendikalar, TMMOB, Halk Evleri, CHP, HDP temsilcileri de TTB’ye destek amacıyla bina önünde açıklama yaptı. TTB önünde toplanan kalabalığı polis uzaklaştırmak istedi. Grup ile polis arasında arbede yaşandı. 

İşte Türk Tabipler Birliği'nin tepki toplayan, twitterdan yayınladığı o mesajın tam metni; "Biz hekimler uyarıyoruz: Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.Her çatışma, her savaş; fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirir.Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak, yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz.Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür ve barışçıl bir yaşam kurmak ve bunu sürekli kılmaktır. Savaşa hayır, barış hemen şimdi."

türk tabipler birliği gözaltı afrin operasyonu türk tabipler birliği doktorlar gözaltına alındı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş