TBMM'de Açılış Oturumunu Yönetecek İsim Belli Oldu

24 Haziran'da Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimini yaptı, sıra meclisin toplanmasına geldi. Peki ilk oturumu kim yönetecek?

TBMM'de Açılış Oturumunu Yönetecek İsim Belli Oldu
TBMM'de Açılış Oturumunu Yönetecek İsim Belli Oldu Hilal Mert

24 Haziran'da Türkiye, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimini yaptı. Türk siyasi tarihinde ilk kez siyasi partilerin ittifak şeklinde sandıkta yarıştığı çifte seçimde 56 milyon 342 bin 263 seçmenin oy kullanması gerekiyordu, katılım oranı %88,2 olarak açıklandı. AKP ve MHP'den oluşan Cumhur ittifakı %53,48 oy oranı alarak mecliste üstünlüğü yakaladı. Cumhur ittifakının üyelerinden AKP %42,28, MHP ise %11,20 oy oranı aldı ve meclise 295 ve 48 milletvekili sokmayı başardı. AKP ve MHP'ye karşı kurulan ve CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nden oluşan Millet İttifakı ise seçimde %34,29 oy oranı aldı. %22,79 oy oranı alan CHP meclise 147, % 1,36 Saadet Partisi 0, %10,14 oy oranı alan İYİ Parti de 43 meclise vekil sokma hakkı kazandı. Hiç bir ittifakın içinde yer alamadan seçime giren HDP ise %10 barajını aşarak %11,52 oy oranı alarak meclise 67 vekil sokmayı başardı.

Belirlenen vekiller sonrası TBMM'de yemin törenine sıra geldi. Meclis başkanının kim olacağı konuşulurken CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal'dan konuya dair bir açıklama geldi. CHP'den Antalya milletvekili Deniz Baykal'ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal, Meclis yönetimi ile görüşerek en yaşlı üye sıfatıyla babasının açılışı ve yemin törenini yöneteceğini açıkladı. Ancak bugün gelen bilgilere göre Deniz Baykal kararını değiştirdi.

Meclis'in açılışta ilk oturumu İYİ Parti'li Durmuş Yılmaz yönetecek. Meclis'in açılışta ilk oturumunun yönetmesinin nedeni 1947 doğumlu olması yani en yaşlı üye olması. Yılmaz, 8 Temmuz'daki oturumda açılışı yapacak. İYİ Parti Uşak milletvekili Durmuş Yılmaz, bir dönem Merkez Bankası'nın başkanıydı.

TBMM meclis Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi seçim 2018 tbmm İYİ Parti Durmuş Yılmaz Deniz Baykal chp AKP MHP HDP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?