Selahattin Demirtaş: Ben PKK Sempatizanı Değilim

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş SEGBİS ile yapılan ifadesinde "ben ne PKK üyesiyim, ne yöneticisiyim ne de sempatizanıyım" dedi.

Selahattin Demirtaş: Ben PKK Sempatizanı Değilim
Selahattin Demirtaş: Ben PKK Sempatizanı Değilim Umut Aslan

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu olarak bulunduğu Edirne E Tipi Cezaevi'nden SEGBİS (Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi) aracılığı ile verdiği ifadede PKK yöneticisi, üyesi, sözcüsü veya sempatizanı olmadığını dile getirdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla Selahattin Demirtaş hakkında başlattığı soruşturma kapsamında bugün  Edirne E Tipi Cezaevi'nden SEGBİS ile bir yayın gerçekleştirildi ve Selahattin Demirtaş ifadesinde cumhurbaşkanına herhangi bir hakaret bulunmadığını sadece barış mesajları verdiğini söyledi.

Soruşturmada yer alan konuşmayı yaptığı dönemde içlerinde HDP Genel Merkez Binası dahil 400'den fazla HDP binasının yakılıp yıkıldığının altını çizen Selahattin Demirtaş, bu yakıp yıkmaların sadece HDP binalarıyla sınırlı kalmadığını bir çok insanın sadece Kürt oldukları için evlerinin, iş yerlerinin hatta mevsimlik işçilerin çadırlarının yakıldığını hatırlattı.

O dönemlerde bazı medya kuruluşlarının kendisini PKK'nın yaptığı bazı saldırılardan sorumlu tuttuğunu da sözlerine ekleyen Selahattin Demirtaş, PKK'nın yöneticisi, üyesi, sözcüsü veya sempatizanı olmadığını belirtti. Ve HDP Eş Genel Başkanı olduğunu, şiddeti tümüyle eleştirdiğini, barışı savunduklarını açıkladı.

Kendisine ve partisine yapılan bu soruşturmaların siyasi olduğuna dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2015 yılında Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 15 ayrı konuşmasında "hırsız" ve benzeri sözler sarfettiğini fakat hakkında bu konuda bir fezleke düzenlenmediğini belirtti. Hukuğun Selahattin Demirtaş'a ayrı Devlet Bahçeli'ye ayrı olarak işletildiğini söyleyen Demirtaş, SEGBİS ile verdiği ifadesinin yüksek güvenlikli bir cezaevinden ve 1700 km uzaktan olmasının bile yargının herkes için eşit olmadığının göstergesi olduğunun altını çizdi.

selahattin demirtaş ifade segbis pkk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Facebook'ta 'Paralı' Dönem Başlıyor
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek
Kılıçdaroğlu: İnce Seçilirse İstifa Edecek