Mevlüt Çavuşoğlu Sert Konuştu

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Fransa Dış İşleri Bakanı ile yaptığı görüşmeler sonrasında Fransız meslektaşı ile basın mensuplarının karşısına çıktı. İki bakan gelen soruları cevapladı sorular ağırlıklı olarak Irak’ta yapılacak referandum hakkında oldu.

Mevlüt Çavuşoğlu Sert Konuştu
Mevlüt Çavuşoğlu Sert Konuştu

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  Fransa Dış İşleri Bakanı ile yaptığı görüşmeler sonrasında Fransız meslektaşı ile basın mensuplarının karşısına çıktı. İki bakan gelen soruları cevapladı sorular ağırlıklı olarak Irak’ta yapılacak referandum hakkında oldu.
FRANSA VE TÜRKİYE IRAK KONUSUNDA HEM FİKİR
İki bakan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık ilan etmek için aldıkları referandum kararından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Fransa ve Türkiye, yaşanan gelişmelerin yakın takipçisi olduklarını her adımdan haberdar olduklarını ve gerekli uyarıların yapıldığını dile getirirken gerekli durumlarda bölgeye yaptırımların oluşturulacağı açıklandı. 
Irak ile ilgili gelen sorular arasında Türkiye’nin Barzani’ye referandumu bir sene sonra yap  şeklinde bir teklif yapmadığı soruldu. Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu çeşitli yayın organlarında yer alan bu haberlerin geçekleri yansıtmadığını söyledi. Çavuşoğlu Türkiye’nin referandumu ve beklenen bağımsızlık için gerekli adımların hepsine karşı olduğunu ve böyle bir konu hakkında pazarlık masasında kesinlikle olamayacaklarını söyleyerek haberlerde yazılanlardan çok uzak konumlarda olduğunu dile getirdi.
Barzani’nin attığı adımların bölge için çok tehlikeli olduğunu ve bu yaşananların bölgede uzun zaman sürecek yeni ve büyük kırılmalara yol açacağı iki ülke bakanlarınca dile getirildi.
TÜRKİYE AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULAYACAK
Bölgenin bağımsızlık ısrarı sürerse Türkiye’nin şimdiye kadar yaptığı ekonomik yardımların durduracağını ve ilişkilerin kesinlikle bozulacağını sert bir şekilde dile getiren Çavuşoğlu Türkiye ağır yaptırımlar uygulamaktan çekinmeyecektir dedi.

mevlüt çavuşoğlu kürdistan mevlüt çavuşoğlu kürt devleti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?