Mecliste Cinali Yıldırım Kavgası

Başkanlık sisteminin getirilmesi için anayasa değişiklik teklifinde mecliste görüşmeler sürerken bugün CHP milletvekili Mustafa Balbay'ın Başbakan'dan Cinali Yıldırım olarak bahsedince ortalık karıştı.

Mecliste Cinali Yıldırım Kavgası

Anayasa değişiklik teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşmelerine başlanmasının ardından bugün ilk kavga haberi geldi. CHP milletvekili Mustafa Balbay Başbakan Binali Yıldırım'dan bahsederken "Cinali Yıldırım" dedi ve mecliste kavga çıktı.

Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü oturumda söz alan CHP Milletvekili Mustafa Balbay "Cinali Yıldırım" sözüyle meclisteki ortamı birden bire germiş oldu. Cinali Yıldırım benzetmesinden sonra mecliste Ak Parti sıralarından yoğun tepki gelirken, oluşan bu tartışmalardan sonra oturuma ara verildi.

Dün 338 oyla anayasa değişiklik teklifinin maddelerinin oylanmaya geçmesi kabul edilmişti. Bugün ise Genel Kurul'da anayasa değişiklik teklifi ile ilgili görüşmelerde ilk kavga CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın Cinali Yıldırım sataşmasıyla başladı.

Verilen aranın ardından Cinali Yıldırım tartışmaları AKP'li vekiller ile CHP'li vekiller arasındaki sözlü sataşmalar ile devam etti. Mustafa Balbay konuşmasında Sovyetler Birliği ve Yugoslavya'nın tek adam rejimlerinden dolayı yıkıldıklarını hatırlatarak, tarihsel olarak baktığınızda sağcı veya solcu farketmeksizin tek adam rejimlerinin yıkıldığını söyledi. Tito'nun Yugoslavyası'nın, Şah'ın İran'ının, Sovyetler Birliği'nin aslında çok farklı amaçları ve görüşleri olmasına rağmen tek adamlıkla yönetildiği için yıkıldığını savunan Balbay tek adamlıkta ısrar edilmesi takdirinde Türkiye'nin de sonunun onlara benzeyebileceğini sözlerine ekledi.

cinali yıldırım mustafa balbay binali yıldırım tbmm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şırnak'ta 1 Jandarma Asker Şehit Oldu
Şırnak'ta 1 Jandarma Asker Şehit Oldu
Beşiktaş-Yeni Malatyaspor Maçı Ne Zaman? Pepe Oynayabilecek Mi?
Beşiktaş-Yeni Malatyaspor Maçı Ne Zaman? Pepe Oynayabilecek Mi?