İran'da Ortalık Karıştı.. Göstericiler Valilik Binasını Ele Geçirdi

İran'da Perşembe'den bu yana süren ekonomik kriz gösterileri çığ gibi büyüyor. Dün geceki gösterilerde güvenlik güçleri 2 göstericiyi öldürürken göstericiler de belediye binasını ateşe verdi.

İran'da Ortalık Karıştı.. Göstericiler Valilik Binasını Ele Geçirdi
İran'da Ortalık Karıştı.. Göstericiler Valilik Binasını Ele Geçirdi Umut Aslan

İran'ın batıda yer alan eyaleti Luristan'da Dorud ilinde dün gece 2 göstericinin öldürüldüğü bilgisi İran haber ajansı Mehr tarafından açıklandı. Kentte Perşembe gününden beri ekonomik krizden dolayı göstericiler eylem yapıyordu. Hükümet yetkilileri de izinsiz eylem yaptıkları için çatışmaların çıktığını bildirdi.

Arak Valiliğini ele geçiren göstericiler  ayrıca Hüramabad şehrinin belediye binasını da ateşe verdi. Göstericiler İran'ın dini lideri Ayetullah'ın gitmesini de isterken, İran Devrim Muhafızları göstericileri tehdit ederek " halkın demir yumruğu kafalarına inecek" açıklamasını yaptı.

Gösterilerin yayılması nedeniyle endişe duyan İran hükümeti, önlem olarak ülke genelinde elektrikleri kesti. Perşembe günü Meşhed kentinde ekonomik nedenlerle başlayan gösteriler polisin sert müdahaleleri sonrasında diğer kentlere de yayılmış durumda. İran'da yaşanan bu eylemler 2009'daki tartışmalı seçimden bu yana ülkedeki en büyük eylem olarak nitelendirildi. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump'ın twitter hesabından İran'daki göstericilere destek mesajı yayınlaması da dikkatlerden kaçmadı. Mesajın devamında Trump şu sözleri ekledi "Rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt dışında terörizme harcamasından bıkmış olan İran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla ilgili bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor."

İran'da toplamda 3 milyon 200 bin işsiz vatandaş bulunuyor ve ülkede yumurta gibi bazı temel gıdaların fiyatlarının son zamanlarda yaklaşık yüzde 50 artması halkı ekonomik açıdan zor duruma soktu ve halk sokaklara döküldü.

iran göstericiler eylemler iranda ne oluyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor