HDP'de Deprem..Hasip Kaplan İstifa Etti

Dün twitter üzerinden ateşli tartışmalara sahne olan HDP cephesinde Hasip Kaplan istifa ettiğini duyurdu.

HDP'de Deprem..Hasip Kaplan İstifa Etti
HDP'de Deprem..Hasip Kaplan İstifa Etti Umut Aslan

HDP(Halkların Demokratik Partisi) ateşli tartışmalara ve ayrılıklara sahne oluyor. Dün twitter üzerinden patlak veren tartışmada eski HDP milletvekili olan Hasip Kaplan, Selahattin Demirtaş'ın tekrar aday olmayacağını açıklamasının ardından o koltuğa bir Türk'ün göz dikmemesini söyledi ve herkes haddini bilsin dedi.

Daha sonra sosyal medya hesapları üzerinden bu durum ile ilgili anında bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi şu mesajı yayınladı: "Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz”

Daha sonra Hasip Kaplan'ın twitterdaki diğer açıklamalarıyla hedef aldığı Sırrı Süreyya Önder de bir açıklama metni yayınlayarak Hasip Kaplan'a olan tepkisini dile getirdi. İşte Sırrı Süreyya Önder'in çok ağır açıklaması "Rojava’da, Suruç’da, Şengal’de, Ankara Garı’nda Barış ve Özgürlük uğruna gözünü kırpmadan hayatını veren Türkler dahil bütün dünya halklarının çocukları için Hasip zihniyeti, ancak tükürülecek değersizliktedir”

Bu ağır mesaj sonrasında twitter üzerinden açıklamalarını sürdüren Hasip Kaplan istifa ettiğini duyurdu ve şu mesajları yayınladı ""EşGenelBaşkanlık modelini getirirken,cinsler ve halklar arasında eşitlik olsun istedik, Tüzüğümüzde 2 dönem kuralı var,partide kimse ayrıcalıklı değildir;bu konuda ki açıklamalarıma ırkçılık diyenleri kınıyorum. HDP’de görevim yok,2 dönem kuralına takıldım HDP’nin bu kurala takılmayan ayrıcalıklı vekilleri var,açıklamaya üzüldüm,ırkçılık mı? Disipline mi? vereceksiniz,gerek yok,siyasetten de,partiden istifa ediyorum.Kürt ulusal kongresine 1 Türk temsilci seçilirken yapmalıydım,bağışlayın. HDP'de EşBaşkanlık modeli getirilirken, Kadın/Erkek olsun dedik, cins ayrımcılığına karşı çıktık Türk/Kürt farklı halklardan, eşitlik olsun dedik, Şimdi Demirtaş'ın yerine göz koyanlara karşı çıkmak ırkçılık mı?oluyor? HDP tüzüğünde 2 dönem kuralı var, Ben avukatlığa döndüm, SSÖ ayıracılıklı değil, dönemi doldu. Siyasetten çekilip film çekeceğim demişti, Ona uslubuyla cevap vermeyeceğim, halka havale ediyorum. 1984 yılında SODEP'te siyasete başlamıştım. Siyaset sadece makam için yapılmaz, Bundan sonra, Demokrasi Güçlerinin Birliği, Adalet, Eşitlik, Özgürlük, Hukuk mücadelem sürecek, Gagasında bir damla su ile Nemrut'un ateşini söndürmek.İsteyen Kırlangıçlar gibi..!"

hasip kaplan twitter sırrı süreyya önder açıklama istifa hdp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş