HDP Milletvekili Altan Tan 2 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan 2012 yılında Şanlıurfa'da yaptığı bir nevruz konuşması nedeni ile 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HDP Milletvekili Altan Tan 2 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı
HDP Milletvekili Altan Tan 2 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı Umut Aslan

Gelen son dakika haberine göre Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili olan Altan Tan, 2012 yılında Şanlıurfa'da düzenlenen nevruz mitinginde yaptığı konuşma sebebi ile 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan dava sonucunda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan duruşmaya katılmadığı öğrenildi. Mahkeme hükmün açıklanmasının ardından Altan Tan'a verdiği 2 yıllık hapis cezasını erteledi.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil birçok HDP milletvekili cezaevine konmuştu. Bugün gelen haber ile birlikte Şanlıurfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan da 21 Mart 2012'de Şanlıurfa'daki nevruz mitingindeki konuşması nedeni ile 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

HDP Milletvekili Altan Tan Kimdir?

11 Eylül 1958 yılında Batman'da doğan Altan Tan aslen Mardinlidir. Ailesi Midyat'ın Narlı köyünden kan davası nedeniyle 1840'lı yıllarda Midyat-Estel'e göç etti. Dedesi Hacı Yusuf Tan 1948 yılında Estel'den ayrıldı. Ailenin bir kısmı Diyarbakıra bir kısmı ise İstanbula yerleşti.
Annesi Türk olan Tan'ın Kürt kökenli olan babası Bedii Tan 12 Eylül sonrasında Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetti.Altan Tan 1969 yılında Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu'ndan, 1976 yılında Diyarbakır Maarif Koleji'nden, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Askerliğini 1982-1984 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade okulu, Manisa ve Ankara'da tamamladı. 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl AnkaraKeçiören Belediyesi'nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY'da, 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi'nde görev yaptı

Yeni Zemin, Sözleşme dergileri ile Demokrasi, Yeni Gündem, Yeni Şafak,Zaman, Özgür Politika, Özgün Duruş,Star Gazetesinde yazıları yayınlandı. Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik adlı kitabı 2009'da Timaş Yayınlarından çıktı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 25 ve 26'ncı dönemlerde HDP Diyarbakır Milletvekili olarak seçilmiştir. Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen Altan Tan evli ve 6 çocuk babasıdır.

altan tan hdp milletvekili hapis cezası altan tan kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!