HDP Eski Mİlletvekili Hasip Kaplan "Türk Kardeşlerimden Özür Diliyorum"

HDP Eş Genel Başkanlığı seçimlerinde döneminde "Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, herkes haddini bilecek" diyerek tepki toplayan Hasip Kaplan özür diledi.

HDP Eski Mİlletvekili Hasip Kaplan
HDP Eski Mİlletvekili Hasip Kaplan Umut Aslan

Halkların Demokratik Partisi'nin eski Şırnak Milletvekili olan Hasip Kaplan geçtiğimiz aylarda HDP Eş Genel Başkanlığı Seçimleri döneminde "Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, herkes haddini bilecek" şeklindeki açıklamaları nedeniyle parti içinde ve dışında yoğun tepkilere maruz kalmıştı. Açıklamanın hemen akabinde de HDP sert bir tepki göstererek Hasip Kaplan'ı bu konudaki düşüncelerini sahiplenmemişti.

Bugün ise Almanya’nın Hamburg kentinde HAK- EVİ’nde (Hamburg Alevi Kültür Evi) düzenlenen toplantıda konuşan Hasip Kaplan önemli açıklamalarda bulundu.

HDP 2. Tura Kalırsa Erdoğan ve MHP Seçim Meydanlarında Biji Biji Derse Şaşırmayın

Muharrem İnce'nin tutuklu bulunan HDP eski lideri Selahattin Demirtaş'ı ziyaretini olumlu karşılayan Hasip Kaplan "Birinci turda da ikinci turda da Erdoğan’a Kürtlerden bir tek oy gitmeyecek. Muharrem İnce Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret etmekle doğru yaptı. Hatta Demirtaş’ın cezaevinden serbest bırakılması gerektiğini savundu. İkinci tura Demirtaş kalırsa ya İnce Demirtaş’a, ya da Demirtaş İnce’ye oy verecektir." açıklamasını yaptı.

Aynı zamanda seçimin belirleyicisinin HDP olacağını söyleyen Hasip Kaplan "Lastiğin anahtarı HDP’dir. Bütün güçlerin birleşmesi gerekiyor. Ya diktatörlüğe teslim olunacak, ya da pırıl pırıl, genç, parlamenter sisteme inanan ve bütün kesimlere hitap eden biri desteklenecek. HDP eğer ikinci tura kalırsa Erdoğan, hatta MHP seçim meydanlarında biji biji diye bağırırsa şaşırmayın, hazırlıklı olun." sözlerini sarf etti.

Türklerden Özür Dilerim

Geçmişte yaşadığı bir tartışmadan ötürü söylediği sözlerden dolayı özür dileyen Hasip Kaplan şu açıklamaları yaptı "Demirtaş’ın genel kongrede aday olmasını isterdim. Bugün de söylüyorum. Keşke kongrede başkan olsaydı. Haksız yere tutsak edilmiştir. Hukuksuz tutuklanmıştır. Ben onu bir arkadaşı olarak kuyunun dibinde bırakamazdım. Bu açıklamamdan dolayı alınan yoldaşlarım, arkadaşlarım varsa bütün Türk kardeşlerimden özür diliyorum. HDP Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürt ve Türk’üyle, devrimcisi, liberaliyle programını benimseyecek bütün herkesle bu ülkeye barış getirmek istiyor. Silahların susmasını istiyoruz. Düşüncelerinden dolayı bir akademisyenin, gazetecinin, siyasetçinin susturulmasını istemiyoruz. Daha önceki sosyal medyadaki açıklamamda çelişki yok. Samimi olalım. HDP yüzde doksan kimlerden oy alıyor? Geçmişte Kürtlerden alıyordu şimdi Kürtler ve Alevilerden ve diğer farklı kesimlerden alıyor. Gerçeğin altını çizelim. Reel siyasette hangi tabana hitap ediliyorsa, elbetteki onların tercihi önce olacaktır. Şunu da hatırlatmak isterim ki Şırnak’ta şehrim bombalanırken Türk kardeşlerimden ses çıkmadı. Tüm Türkiye sustu. Barış imzacıları olmak üzere çok az kişinin sesi çıktı. HDP’de bu tartışmalar geride kalmıştır, artık böyle bir tartışma yoktur."

hdp hasip kaplan türklerden özür dilerim selahattin demirtaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş