Eyalet Sistemi Yetkisi de Yeni Anayasa’da Erdoğan’a Verildi

16 Nisanda referanduma gidiyoruz. Referandumda 18 madde ve dolaylı yollardan yeni yönetim sistemini oylayacağız. Kimisine göre bu anayasa maddeleri direk rejim değişikliğidir. Kimisine göre tek adam sistemidir. Kimisine göre ise ülkenin refahı için ve çift başlılığı kaldırmak için kurulacak yeni bir demokratik sistemdir.

Eyalet Sistemi Yetkisi de Yeni Anayasa’da Erdoğan’a Verildi
Eyalet Sistemi Yetkisi de Yeni Anayasa’da Erdoğan’a Verildi

Anayasa maddelerini incelediğimizde, evet cephesine göre tek adamlık bir sistem yeni anayasa da yok. Hayır cephesine göre ise bu bir tek adam sistemidir. Çünkü Cumhurbaşkanı, kararname çıkarabiliyor. HSK’nın 13 üyesinin 4 tanesini kendisi 7 tanesini de meclisin seçtiği hakim ve savcılar oluşturuyor. Mecliste de Cumhurbaşkanının partisi yüksek olacağı düşünülürse 13 üyenin 11 tanesi yargıda Cumhurbaşkanı tarafından seçilmiş oluyor. Bunun yanında tek başına bütün milletvekillerini seçiyor ve bakanları da tek başına seçiyor. Gen soru kalkıyor ve Cumhurbaşkanı sadece 400 milletvekilinin isteği üzerine hakkında bir adım atılabiliyor. Çoğunluğu kendi partisini oluşturacağı düşünülürse, o kapı da kapanıyor. Bununla birlikte hayırcılara göre meclisi fesih hakkı, evetçilere göre ise seçimleri yenileme hakkı cumhurbaşkanına veriliyor. Birde 16. Maddede araya sıkıştırılmış ve sonradan değiştirilmiş bir cümle dikkatimizi çekiyor.

… bu tür bir bölgesel düzenleme, kamu tüzel kişiliği (eyalet, özerk bölge, otonom bölge) ‘ancak kanunla veya kanunun açıkça verdiği yetkiye dayanarak kurulur’ cümlesini konulmuştu.

Şimdi bu cümle yerine ‘kanunla veya cumhurbaşkanı kararnamesi ile kurulur’ cümlesi yer alıyor. Burada tüzel kişilik demek ülkenin bölgesel olarak yönetme sistemidir. Yani cumhurbaşkanı eyalet kurma yetkisine sahiptir.

Daha önce de Erdoğan eyalet sistemine olumlu baktığını bir çok yerde dile getirmişti. Acaba bu anayasanın bir diğer amacı da bu sistemi getirmek mi?

Eğer eyalet sistemi gelirse Kürdistan diye bir bölge oluşması muhtemeldir. Bu da bölünmenin ilk adımı olarak geçiyor.

eyalet sistemi eyalet akp eyalet sistemi erdğan eyalet sistemi eyalet sistemi maddesi 16. madde referandum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!