Erdoğan ile Merkel Telefonda Görüştü, Ne Konuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü bugün...

Erdoğan ile Merkel Telefonda Görüştü, Ne Konuştu?
Erdoğan ile Merkel Telefonda Görüştü, Ne Konuştu? Hilal Mert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre; iki lider ikili ilişkiler ve başta Suriye olmak üzere bölgesel konular hakkında görüşme yaptı.

Güncel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, iki liderin Eylül sonunda Berlin'de gerçekleştirecekleri buluşmaya da konuşuldu. İki lider, önümüzdeki günlerde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Almanya'nın Maliye ve Ekonomi bakanlarının bir araya gelmeleri konusunda otak karar aldı.

Başbakan Merkel, görüşme vesilesiyle, Türkiye ekonomisinin güçlü olmasının Almanya açısından da önemli olduğunu ifade ett,. İki lider, Türkiye-Almanya arasındaki işbirliğinin karşılıklı üst düzey ziyaretler ve temaslarla daha da güçlendirilmesi konusundaki kararlılıklarını da teyit etti.

NELER OLMUŞTU?

Dolar karşısında eriyen Türk Lirası için Almanya hükümeti sözcüsü açıklamalarda bulundu. Hükümet sözcüsü Berlin'in istikrarlı bir Türk ekonomisi istediğini söylerken, gelişmeleri yakından izlediğini aktardı ve “Türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza, gelişmeleri izliyoruz” ifadesini kullandı.

Ayrıca Almanya Ekonomi Bakanlığı da TL için bir açıklama yaptı. Bakanlık sözcüsü, G-20 üyeleri arasında Türkiye’deki durumun kriz olduğuna dair bir görüşme olmadı” dedi. Sözcü, Türkiye’de bulunan Alman şirketlerin ekonomik durumu ile ilgili konuşmak için henüz erken olduğunu vurguladı.

Dün gece de Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye'nin içinde bulunduğu dar boğaz ve TL'nin değer kaybı için bir açıklamada bulundu. Böylece Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya’nın iki gündür peş peşe yaptığı Türkiye yanlısı açıklamalarına Merkel'n açıklaması da eklendi...

Merkel, “Türkiye’de ekonomik istikrarsızlık kimsenin çıkarına değildir” açıklamasını yaparken, Türkiye’de merkez bankasının bağımsız olmasının önemli olduğunu duyurdu.

Merkel, Almanya’nın Türkiye’de ekonomik refah olmasını istediğini de dile getirdi. Berlin’de düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Merkel, “Bağımsız bir merkez bankası için her şey yapılmalı” ifadesini kullandı.

Erdoğan Merkel telefon görüşmesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?