Erdoğan, Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası Taktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin son Başbakanı Binali Yıldırım'ı Devlet Şeref Madalyası ile ödüllendirirdi.

Erdoğan, Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası Taktı
Erdoğan, Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası Taktı Hilal Mert

16 Nisan 2017de yapılan halk oylamasında kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sonrası 24 haziran 2018 günü yeni sistemin ilk seçimi yapıldı. Aynı gün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimlerinde seçmen tercih yaptığı oy pusulalarını aynı zarfın içine koydu. Açıklanan resmi sonuçlara göre AKP ve MHP'nin çatı adayı AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy oranı alarak yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Yeni sistemin ilk seçimi ile Başbakanlık makamı da ortadan kalkmış oldu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 27. ve son Başbakanı Binali Yıldırım'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Devlet Şeref Madalyası ile ödüllendirdi. Madalya töreni, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde yapıldı. Törende Binali Yıldırım'ın hayatını anlatan kısa film gösterildi. Binali Yıldırım'ın bu sırada gözleri doldu. Binali Yıldırım'ın hayatını anlatan kısa film Anadolu Ajansı tarafından hazırlandı.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldırım'a yaptığı hizmetler için şükranlarını sundu. Erdoğan, son 16 yılda milletvekili, ulaştırma bakanı, başbakan olarak hizmet veren Binali Yıldırım'ın bundan sonra Meclis Başkanı olmasını istediğini dile getirdi. (AKP ve MHP'nin adayı Binali Yıldırım meclis başkanlığı için diğer partilrin adayları oylamada yarışmıştı.)

İşte madalya töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın tam metni;

"Bugün 65. ve 66. hükümetlerinin başbakanı Binali Yıldırım'a şeref madalyası vermek için bulunuyoruz. Kadim yol ve mesafe arkadaşım ülkemize yaptığı hizmetler nedeniyle birkez de sizin huzurunuzda şükranlarımı sunuyorum. Bizim burada takdim ettiğimiz madalya vefa borcumuzun bir nişanesidir. Sadece son 16 yılda ülkemize milletvekili, ulaştırma bakanı, başbakan olarak hizmet eden Binali Bey inşallah bundan sonra Meclis Başkanı olarak ülkemize hizmet edecektir. 

Önce yoldaş sonra yol derler. Hayatının her alanında gönül dostluğu önemlidir.  Siyasette aynı şeylere inandığınız yol arkadaşlarınızın değeri her şeyin üstündedir. Türlü badirelerle dolu siyaset yolculuğu ancak sizi anlayan yol arkadaşlarınızla yürünebilir. Allah'a hamdolsun 40 seneyi aşan siyaset yolculuğunda rabbim bize Binali bey gibi sağlam dostlar hediye etti. 

Binali bey bizi hiç yolda bırakmadığı gibi bazıları gibi yolunu da şaşırmadı. Üstlendiği her görevi liyaketle yerine getirdi. Gücünü ve itibarını makamından değil, icraatlarından alan bir arkadaşımız oldu. Son 16 yılda Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik alanında Binali Bey'in mutlaka imzası vardır. Pek çok tarihi atılımı birlikte hayata geçirdik. Vatanına imanla bağlı, milletine gönülden sevdalı hizmet ehlini, yeni projeler, yeni eserler ve çok daha büyük projeler için teşvik etmektir."

Erdoğan Binali Yıldırım Devlet Şeref Madalyası Cumhurbaşkanı AKP cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Başbakanlık makamı beştepe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş