Diyanet 9 Yaşındaki Kızlarla Nikah Kıyılabilir Deyince Büyük Tepki Geldi

Diyanet Başkanlığı'nın web sitesinde nikah ve bulüğ çağı tanımlarının yapılırken kızların 9 yaşında evlenebilecekleri ifadesi sosyal medyada büyük tepki çekti.

Diyanet 9 Yaşındaki Kızlarla Nikah Kıyılabilir Deyince Büyük Tepki Geldi
Diyanet 9 Yaşındaki Kızlarla Nikah Kıyılabilir Deyince Büyük Tepki Geldi Umut Aslan

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sitesinde yer alan nikah tanımı yapılırken, bulüğ çağına giren kızların ve erkeklerin evlenebileceği belirtildi. Buna göre kızların evlenebilme için alt limit yaşı 9, erkeklerin ise 12 olarak belirlendi. Diyanet'in bir diğer ifadesinde ergenlik çağına girmiş olan erkek ve kızların nikah kıyılırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağı fakat aksi takdirde de nikahın kabul edilebileceği yer aldı.

Evlenmenin kişiyi zina yapmaktan koruduğunu söyleyen Diyanet, kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesinin bulunduğu hallerde ise evlenmesinin vacip olduğunu belirtti.

İşte Diyanet'in sitesinde yer alan ve tartışma yaratan bulüğ ve nikah tanımları:

“Sözlükte ‘ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi' anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”

"Sözlükte evlenmek ve cinsi ilişkide bulunmak anlamına gelen nikah bir fıkıh terimi olarak karşı cinsten iki kişinin birlikte yaşamalarına ve karşılıklı yardımlaşmalarına imkan veren ve taraflara karşılıklı hak ve sorumluluklar yükleyen bir sözleşmedir. Medeni bir sözleşme olan nikahı Hz. Peygamber tavsiye etmiş ve nikah benim sünnetimdir buyurmuştur. Evlilik kişiyi zinadan korur, neslin devamını sağlar. Kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesinin bulunduğu hallerde evlenmesi vaciptir. Buna karşılık, eşlerin birbirine karşı olan hak ve sorumluluklarını yerine getiremeyeceği ve haksızlık yapacağı kanaatinin ağır basması halinde ise mekruhtur. Bunların dışında evlilik sünnettir. Nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur (yapılması daha iyi olan).

 

dinayet nikah bulüğ tanımı kız evlilik çocuk gelin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor