Deniz Baykal Anayasa Değişikliği Görüşmelerinde Konuştu

Mecliste anayasa değişikliği için görüşmeler başladı. İlk olarak CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal kürsüye çıktı. İşte Deniz Baykal'ın anayasa görüşmelerindeki konuşmasından bölümler..

Deniz Baykal Anayasa Değişikliği Görüşmelerinde Konuştu

CHP Antalya milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal anayasa görüşmeleri için toplanan mecliste bugün kürsüye ilk çıkan isim oldu. Konuşmasına istiklal madalyası almış olan istiklal gazisi babasının helalliğini almak için bu konuşmayı yapmak istediğini söyleyerek başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de Deniz Baykal'ın konuşmasını Genel Kurul'da izledi. Deniz Baykal meclisteki konuşmasında, tüm Türkiye'ye sahip çıkmak için burada olduğunu, kimseyi suçlamak için bulunmadığını söyledi.

Meclise Getirilen Sipariş Bir Projedir

Deniz Baykal, meclise getirilen başkanlık için anayasa değişiklik önerisinin içeriğinin tam olarak belli olmadığını, boş kağıt imzalatılarak meclise getirilen bir proje olduğunu söyledi. Bu projenin hızlıca ve telaşla hazırlandığını ve hukuki olgunluğunun bulunmadığını dile getiren Baykal, bu projenin muellifinin belli olmadığını sözlerine ekledi.

Milletin Egemenliği Yerine Bir Kişinin Egemenliği

Meclise getirilen bu anayasa değişikliği tasarısının millet egemenliğini esas alan 100 yıllık siyasi geleneğini çökerteceğini, onun yerine bir kişinin egemenliğini getirecek bir değişikliğin alelacele getirilmek istendiğini söyleyen Deniz Baykal, bu tasarıdan Türk Halkı'nın haberinin olmadığını da belirtti.

Bu İşin İçinde Bir İş Var

Milletvekillerine boş kağıda imza attırıp bir an önce bu tasarının mecliste oylanmaya sunulmak istenmesinin, millete tam olarak bu sistemin anlatılmadan gümrükten mal kaçırır gibi başkanlık sisteminin getirilmek istenmesinin doğru olmadığını savunan Baykal, anayasayı bu şekilde değiştiremezsiniz, cumhuriyeti tahrip edemezsiniz dedi.

chp deniz baykal konuşması anayasa başkanlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜBİTAK’ın Kabul Etmediği Liseli Öğrenci Harvard’a Davet Edildi
TÜBİTAK’ın Kabul Etmediği Liseli Öğrenci Harvard’a Davet Edildi
Rusya’dan Türkiye’ye Şok Çağrı: Afrin’i Esad’a Teslim Edin
Rusya’dan Türkiye’ye Şok Çağrı: Afrin’i Esad’a Teslim Edin