Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ana konu terördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama Görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama Görüştü

2 lider telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama DEAŞ’ın yılbaşı gecesi gerçekleştirdiği terör saldırısı başta olmak üzere bazı önemli konularda görüştü. Telefon görüşmesinde genel konular terördü. PKK, DEAŞ ve Suriye sorunu masaya yatırıldı.

ABD Başkanı Obama, yılbaşı gecesinde İstanbul Ortaköy'de DEAŞ, daha önce ise askerlerimize yönelik olarak 17 Aralık'ta Kayseri'de PKK tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziyelerini iletti. İkili teröre karşı ortak çalışma sürecine devam edeceklerini vurguladı. ABD Başkanı Obama, Suriye'de ateşkesin ülke genelini kapmasını ve rejim ile muhalifler arasında siyasi müzakerelerin başlamasını sağlama amacıyla Türkiye'nin bölgedeki aktörlerle sarf ettiği çabaları takdirle karşıladığını belirtti.

Irak ve Suriye’de teröre karşı ortak birlikteliğin önemine vurgu çeken iki lider terör ile girilen mücadelenin son durumunu da değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, bu konuda Türkiye ve ABD'nin sürekli yakın iş birliği halinde çalışmaya devam etmeleri gerektiği hususunda mutabık kaldı.

Görüşmede Kıbrıs sorunu da ele alındı. Adada birliğin sağlanması ve barışın neticelenmesi dilekleri iletildi. Terör kara yüzünü son olarak yılbaşı gecesi göstermiş 39 kişi hayatını kaybetmişti. Terör saldırısını gerçekleştiren saldırgan halen daha yakalanamazken polisler ülke genelinde arama faaliyetlerini sürdürüyor.

erdoğan obama görüşmesi ankara washington görüşme cumhurbaşkanı görüşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?