Cumhurbaşkanı Erdoğan Demir Kilise Açılışında

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Eyüp'te bulunan Demir Kilise'nin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Demir Kilise Açılışında
Cumhurbaşkanı Erdoğan Demir Kilise Açılışında Umut Aslan

İstanbul'da Eyüp ilçesine bağlı Balat semtinde bulunan Demir Kilise(Sveti Stefan Kilisesi) tam 7 yıl süren ve restorasyon çalışmalarının ardından bugün açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Recepe Tayyip Erdoğan da katılırken, Erdoğan "Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin büyük katkılarıyla gerçekleşen restorasyon sonucunda açılışı yapılan Demir Kilise'nin yüzde 90'ı elden geçirilirken, yapılan çalışmalar kapsamında Demir Kilise'nin taşıyıcı sistem güçlendirme, dış cephe koruma ve restorasyon, iç restorasyon ile çevre düzenlemesi yapıldı. Bulgar Ortodokslar için çok önemli bir yere sahip olan Demir Kilise'nin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da katıldı. Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine dair önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesajlar

Demir Kilise'nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu mesajları verdi.  "Bulgaristan şu anda AB dönem başkanlığı görevini sürdürüyor. Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul, şu fotoğrafla farklı din ve kültürlerin barış içinde yaşadığı bir şehir olma özelliğini tüm dünyaya bir defa daha göstermiştir. Bizde şu var: Kesrette vahdet anlayışı. Yani çoklukta birlik… Biz işte bu anlayışla diğer dinlere mensup vatandaşlarımızın ibadethanelerini ayağa kaldırma çalışmalarını yürüttük yürütüyoruz. Havra, şapel, kilise gibi din mekanların onarımlarını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz."

"Biz, inancı ve kökeni ne olursa olsun herkesin özgürce ibadetini yapabilmesini temin etmenin devletlerin sorumluluk alanında olduğuna inanıyoruz. Tarihin belirli bir döneminde yaşanmış acı hatıralar, bizlerin çok daha uzun ve çok daha köklü olan birlikte yaşama tecrübemizi gölgelememelidir. Onun için bizde şu var; kesrette vahdet anlayışı var. Bu bizim aslında tüm inançlara, düşünceye vesaire yaklaşımımızı gösterir, yani çoklukta birlik. Biz işte bu anlayışla ülkemizin her köşesinde diğer dinlere mensup vatandaşlarımızın ibadethanelerini ayağa kaldırmaya; bunlara yönelik çalışmaları yürüttük yürütüyoruz."

Demir Kilise'nin Tarihi

Bulgarlar 19. yüzyılda, İstanbul’da kendi dillerinde ayin yapacakları bağımsız ve milli bir kilise isterler. O zamana kadar Fener Rum Patrikhanesine bağlı olup ayrı bir cemaat olarak tanınmayan Bulgarlar ayin sırasında kullanılan Rumca, yerine Bulgarca ayin yapılmasını isterler. Fener Rum Patrikhanesi bu isteğine karşı çıkar. Ancak dönem panislavizm dönemidir ve Rusya’yı arkasına alan genç Bulgar devleti, Osmanlı üzerinde bir güç gösterisi yapmayı arzulamaktadır. Osmanlı geri adım atar ve 1850 de Bulgar Eksarhlığı (önderliği) açılır. Eksarhlığın tam karşında Sveti (aziz) Stefan kilisesi ahşaptan yapılır. On yıl sonra da artık Fener Rum Patriğini dini önder olarak kabul etmeyeceklerini deklare ederler. Fener Rum patriği 1872’de Bulgarları aforoz eder. Bulgarlar, ahşap kilise yerine daha büyük ve gösterişli bir kilise yapma iznini de Osmanlıdan alırlar. Demir kilise Bulgarıstan’da imal edilir parçalar halinde İstanbul’a getirilir ve 1898’de ibadete açılır. Dünyadaki tek demirden kilisedir.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan demir kilise balat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Dizisi Son Bölümde Neler Oldu? Kadın Dizisi 39. Bölüm Yeni Fragman İzle
Kadın Dizisi Son Bölümde Neler Oldu? Kadın Dizisi 39. Bölüm Yeni Fragman İzle
Süper Lig'de İddia'nın Şampiyonluk Oranları Değişti. İşte İddia'nın Şampiyonluk Adayı
Süper Lig'de İddia'nın Şampiyonluk Oranları Değişti. İşte İddia'nın Şampiyonluk Adayı