CHP'li Bülent Tezcan: İsim Konusunda Rezervimiz Yok

CHP'li Bülent Tezcan, partisinin genel merkezinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. CHP'nin cumhurbaşkanlığı adayı konusunda "Herhangi bir isim konusunda rezervimiz yok." dedi.

CHP'li Bülent Tezcan: İsim Konusunda Rezervimiz Yok
CHP'li Bülent Tezcan: İsim Konusunda Rezervimiz Yok

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda görüşmelerin çok hassas bir biçimde yürütüldüğünü belirten Bülent Tezcan, şöyle konuştu:

"İttifak görüşmeleri uluorta konuşulacak şeyler değildir. Biz herhangi bir biçimde dün Parti Meclisi toplantısından sonra da söyledik; biz en geniş ve güçlü ittifakı kuracak modelin peşindeyiz. Herhangi bir isim konusunda rezervimiz yok. Ancak görüyoruz ki; bu ittifakın kurulmasını dinamitlemek isteyen bazı çabalar, çalışmalar var. Muhtemelen sözü edilen haberlerin kaynağı da o çabaların özel girişimleri sonucu ortaya çıkmış olabilir. Ben gazeteleri suçlamıyorum, sadece haber kaynaklarına bir kere daha dikkat etmeleri gerektiği uyarısını yapmak istiyorum. Çünkü bu görüşmeler, ittifak, çok hassas nezaket ilişkilerini gerektirir. Çok geniş bir kesimi, farklı siyasi düşünceleri, farklı inançları, farklı eğilimleri olan kesimleri bir araya getirecek bir büyük demokrasi buluşması arayışındayız ve bunu başarmaya kararlıyız. Bu çerçevede özellikle bu buluşmayı daha başlamadan sabote etmek isteyen, dinamitlemek isteyen çevreler var. Bu çevrelerin başında tek adam koalisyonu geliyor, saray geliyor. Saray, özellikle bu tip buluşma girişimlerinden çok ciddi rahatsız. Çünkü iktidarının sonu, oradan geçiyor. Biz; bu noktada bizi şuna zorlamaya çalışıyorlar: Herhangi bir isim, aktör üzerinde husumet yaratacak bir dille bu süreci yürütmemizi istiyorlar. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Sonuç itibariyla aday olmak isteyenler bellidir, aday olma potansiyeli olanlar bellidir. CHP de aday çıkarabilme güç ve potansiyeline her siyasi partiden daha fazla muktedirdir. CHP bu görüşmeler sürecindeki sonuç almaya dönük hassasiyeti sürdürmeye devam edecek."

"İsimlerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyoruz"

CHP'li Muharrem İnce'nin Abdullah Gül ile ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine Tezcan, "Dün, Parti Meclisimiz genel başkana tam yetki verdi. Bugün, Meclis grubumuz da bir çalışma yapacak ve bu çalışmada, Meclis grubunda milletvekili arkadaşlarımız düşüncelerini paylaşacaklar. Biz, hiçbir biçimde ittifak görüşmeleri sürerken isimlerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Partilinin hassasiyetini biliyoruz, toplumun hassasiyetini biliyoruz. Üzerinde yetki taşıyan isimlerin ve kişilerin kırk kere düşünüp bir kere konuşması gerektiğini de biliyoruz. Bu iş sorumluluk gerektiren bir iştir. Kısa günün karını elde edeyim derken, uzun günde elde edilecek somut hedefleri kaybetmek doğru değildir. Hepimiz böyle düşünmek zorundayız." şeklinde yanıt verdi.

bülent tezcan chp cumhurbaşkanlığı adayı muharrem ince abdullah gül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?