Amerika İle Türkiye Arasındaki S400 Gerilimi Sürüyor

Türkiye'nin Rusya'dan S400 füzelerini satın alacak olması Amerika ile Türkiye arasında patlak veren büyük bir krize doğru gidiyor.

Amerika İle Türkiye Arasındaki S400 Gerilimi Sürüyor
Amerika İle Türkiye Arasındaki S400 Gerilimi Sürüyor Umut Aslan

Türkiye'nin S400 füzelerini Rusya'dan satın alacak olması nedeniyle Amerika ve Nato Türkiye'yi tehdit içerikli mesajlarla korkutmaya çalışıyor. Gün geçtikçe dozu artarak ilerleyen bu tehdit durumuna karşı ise Türkiye aynı kararlılıkla cevap vermekten çekinmiyor. Son yıllarda ABD'nin Suriye'de YPG ile işbirliği içine girmesi nedeni ve ABD'nin Fettullah Gülen'i yargılanmak üzere Türkiye'ye teslim etmemesi üzerine kopma noktasına gelen ABD-Türkiye ilişkileri en son olarak vize krizi ile gündem olmuştu. Son günlerde ise Türkiye'nin Rusya'dan S400 füzelerini alacak olması nedeniyle Amerika ve Nato Türkiye'yi tehdit etmeye başladı. O tehditlerden birisi de Türkiye'nin S400 hava savunma sistemini Rusya'dan alması üzerine Amerika'nın Türkiye'ye sattığı F 35 uçaklarının alımı tehlikeye girer açıklaması şeklinde. Türkiye'nin ise bu tehdite karşı tavrı Amerika'nın Malatya'daki AN-TPY-2 radarını kaldırmak olacak.

Proje başladığından bu yana Türkiye’nin üretimine ortak olduğu beşinci nesil F-35 uçaklarının planlandığı takvimde teslim edilmemesi halinde Ankara, bir dizi karşı hamleyi gündeme getirmeye hazır. Bunların başında, 2012 yılında Malatya-Kürecik’e kurulan AN-TPY-2 radarının kaldırılması geliyor.

Radar İsrail'i Korumak Amacıyla Kurulmuştu

ABD’nin F-35’lere ilişkin anlaşmaya uymaması ve Türkiye’nin hakkını açıkça gasp etmesi halinde, İsrail’e yönelik balistik füze tehdidi tehlikeli boyutlara ulaşacak. 1000 kilometre yarıçapta her türlü hava aracını belli bir yüksekliğe ulaştığı anda tespit edebilen Kürecik radarı, başta İran olmak üzere bölge ülkelerinden İsrail’e fırlatılabilecek balistik füzeleri önleme amacıyla kurulmuştu. Türkiye’nin NATO ile anlaşma kapsamında topraklarına kurulmasına izin verdiği radar, Rusya ile İran’ın büyük tepkisini çekmişti. Moskova ve Tahran’dan yükselen tepkilere Atlantik İttifakı’nın güvenliği için göğüs germeyi göze alan Ankara, S-400’ler bahanesiyle ABD’nin yeltendiği F-35 şantajına boyun eğmeyecek.

Erdoğan:Bu İş Bitti

Amerika'nın tehditlerine karşı tavır alan ve dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili sert bir açıklama yapmış ve S400'lerle ilgili anlaşmaların bittiğini, hava savunma sistemini kesin olarak aldıklarını ve bu konuda kimseye danışmak durumunda olmadıklarını belirtmişti.

s400 rusya amerika radar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!