Almanya Türkiye Görüşmeleri Olumsuz Geçti

Bugün geçtiğimiz saatlerde Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğulu biraraya geldi ve basının karşısında açıklamaların ardından soruları yanıtladı. Genel havaya bakıldığında ikili görüşmesi olumsuz geçmiş görünüyor. Daha sonra Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile de görüşecek olan Alman Bakan hala ziyaretlerine devam ediyor.

Almanya Türkiye Görüşmeleri Olumsuz Geçti
Almanya Türkiye Görüşmeleri Olumsuz Geçti

Almanya Türkiye arası yaklaşık 1 yıldır gerginliğini koruyor. Almanya’dan Türkiye’nin en çok istediği şey PKK’ya destek olmamakla birlikte ülkelerinde Türk vatandaşı suçluların ve FETÖ ve PKK üyelerinin iadesi. Ama Almanya bu konuda adım atmakta gevşek davranıyor.

FETÖ ve PKK iadeleri konusu sorulduğunda Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bu işlere bakan bağımsız bir kurum var. Bu sebeple hükümet olarak biz buna müdahale edemiyoruz. Ama tüm delilleri tekrar inceleyeceğiz. Böyle bir iade olabilmesi için kesin delilleri mahkemeye göstermek şart diye açıklama yaptı.

İncirlik Üssü’nün Almanlara açılması konusunda ise İki devlet arasında Konya NATO Üssü kullanılsın anlaşması yapıldı. İncirlik Üssü’ne Türkiye, Almanya’nın girmesini istemiyor. Bunun sebebi olarak ise , Almanya edindiği bilgileri, diğer ülkelerden, özellikle Türkiye’den saklaması olarak gösteriliyor.

Kısacası ticari anlaşmalar ve kardeş şehir gibi olumlu konuşmalar dışında hiçbir alada olumlu bir konuşma yaşanmadı. Böyle olunca Alman turist ülkemizi tercih etmeyecek. Avrupa’daki vatandaşlara bu gerginlik yansıyacak. Avrupa’nın lideri olan Almanya gerilimi, Avrupa gerilimini sıcak tutacak.

Kısacası Rusya ile gerilim devam ederken, Avrupa ile de gerilim devam ediyor. ABD görüşmesi de olumsuz denecek seviyede diye düşünürsek, dış diplomasi de batmış durumda olduğumuzu uzmanlar belirtiliyor.

almanya türkiye görüşmeleri almanya dışişleri bakanı almanya türkiye incirlik üssü görüşmeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
Efsane Dizi Supernatural 14. Sezon 1. Bölüm Ne Zaman Başlayacak?
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!
iPhone'u Yurt Dışından Almak 3 Bin TL'ye Yakın Avantaj Sağlıyor!